Rośnie przewaga gospodarki USA

(piątek, 26-04, 8:00)


Korona szwedzka najtańsza wobec dolara od VIII' 2002.
Kurs USD/PLN najwyżej od maja 2017.
W I kw. PKB Korei Południowej spadło najbardziej od dekady.
USA: zamówienia na dobra trwałe wzrosły w marcu najbardziej od 8 m-cy.
Kalendarz Eko: wstępny PKB USA w I kw. oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami
Czwartek dostarczył inwestorom kolejnych powodów do sprzedaży walut europejskich i zakupu dolara.   ● [SEK]   Na początku sesji przecena dotknęła koronę szwedzką, która była najtańsza wobec amerykańskiej waluty od sierpnia 2002 roku (USD/SEK max. 9,5742). Katalizatorem, który wywołał antyszwedzką reakcję rynku było odłożenie terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Riksbank.   ● [TRY]   Spektakularne straty zanotowała także turecka lira (USD/TRY: + 1,11%), którą wyprzedawano po tym jak Bank Turcji usunął w swoim kolejnym komunikacie zapis dot. gotowości do zaostrzenia polityki monetarnej w przypadku wzrostu inflacji.   ● [EUR, PLN]   W defensywie pozostawało euro (EUR/USD min. 1,1118), któremu szkodził news Bloomberga o fiasku rozmów nt. fuzji Deutsche Banku z Commerzbankiem. Odpływ kapitału ze Starego Kontynentu nie ominął Wielkiej Brytanii (GBP/USD min. 1,2867) oraz krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski (max. EUR/PLN 4,3007, USD/PLN 3,8645 tj. najwyżej od maja 2017).   [EM]   Nastroje w CEE i na rynkach wschodzących pogorszyły rozczarowujące dane z Korei Południowej (jednego z liderów globalnego handlu i technologi), które pokazały największy spadek PKB od dekady (-0,3% k/k), zmniejszając nadzieje na bliskie odbicie w globalnej gospodarce. Największym przegranym na rynkach wschodzących okazało się argentyńskie peso (USD/ARS max. 46,4750 tj. najwyżej w historii). Na notowania waluty Argentyny destrukcyjnie wpływają obawy o wynik październikowych wyborów, w których obecnie urzędujący prezydent Mauricio Macri będzie ubiegał się o reelekcję.  ● [USD]   Z kolei na wartość dolara pozytywnie oddziaływała informacja o największym od 7 miesięcy wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA (+2,7%). Zyski dolara (i straty walut EU i EM) ograniczyły informacje nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, których liczba wzrosła w poprzednim tygodniu najbardziej od 19 m-cy.
Przed nami
   ● [PKB USA]   Dziś przysłowiowym gwoździem całotygodniowego programu jest publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w I kw., które mogą dać odpowiedź na pytanie o kondycję największej gospodarki świata. Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się, że gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w tym czasie o 2,1% p.a. Dużo bardziej optymistyczni w swoich prognozach są ekonomiści z JP Morgan, którzy po ubiegłotygodniowym bardzo dobrym wyniku sprzedaży detalicznej (max. od września 2017) zrewidowali swoje oczekiwania dot. PKB z 2% do 2,9%.   ● [Scenariusze]   Ich realizacja może zachęcić inwestorów do gry na wzrost rozbieżności kierunku rozwoju gospodarczego USA vs reszta świata, co będzie premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1115) kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700). PKB < 2,1% p.a. oraz zbliżający się weekend, będą przemawiać za głębszą korektą (punkt oporu EUR/USD: 1,1230; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8100).   ● [IT, ES]   Oprócz barier technicznych jej zakres będzie ograniczony przez oczekiwanie na wieczorną decyzję S&P ws. ratingu włoskich obligacji skarbowych oraz niedzielny wynik wyborów parlamentarnych w Hiszpanii. Sondaże wskazują, że żadna partia nie uzyska wystarczającego poparcia do samodzielnych rządów, co może przełożyć się na dłuższy okres niepewności politycznej w czwartej największej gospodarce EZ.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.