USA i Chiny blisko porozumienia, a Torysi i DUP na rozdrożu

(środa, 03-04, 8:00)

May: rząd UK będzie potrzebował dalszego przedłużenia terminu Brexitu, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie.
FT: USA i Chiny rozwiązały większość problemów stojących na drodze do podpisania umowy handlowej.
Ceny ropy są najwyższe od listopada 2018.
USA: zamówienia na dobra trwałe spadły w lutym najbardziej od 4 m-cy.
Kalendarz Eko: PMI i ISM dla usług w EU i USA, decyzja RPP oraz amerykański Raport ADP.

Za nami
Po udanym początku kwartału, we wtorek optymizm wobec polskiej waluty przygasł.   ● [Brexit]   Inwestorów znów zaaferował pogłębiający się chaos wokół Brexitu. Po tym jak w poniedziałek wieczorem parlament brytyjski odrzucił kolejne alternatywne propozycje ws. rozwodu z Unią, wczoraj Michel Barnier z Komisji Europejskiej powiedział że „twardy Brexit jest coraz bardziej prawdopodobny”. Po południu nadzieje na uniknięcie takiego scenariusza rozbudziła na nowo Theresa May. Premier UK zapowiedziała, że jej rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z EU (co wymaga zgody Brukseli), aby wypracować ponadpartyjne porozumienie z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem. Na taką ewentualność pozytywnie zareagował funt (GBP/USD max. 1,3146). ● [WTO] Oprócz niepewności na Wyspach nowym zakupom CEE i EM nie sprzyjała pesymistyczna prognoza Światowej Organizacji Handlu. WTO obniżyła swoje oczekiwania dot. wzrostu handlu światowego w 2019 r. do najniższego poziomu od trzech lat (tj. 2,6%).  ● [PLN]  Pod wpływem tych czynników kurs EUR/PLN ponownie zameldował się powyżej granicy 4,3000 (max. 4,3026), natomiast rynek USD/PLN sforsował opór 3,8400 (max. 3,8443). Straty złotego i EM zmniejszył news Financial Times o rozwiązaniu przez USA i Chiny większości problemów, stojących na drodze do podpisania umowy handlowej. Podobny skutek odniosły zwyżkujące ceny ropy, które osiągnęły wczoraj najwyższy poziom w tym roku. Na jej wycenę pozytywnie wpłynęła wypowiedź ministra ds. ropy z Iranu, który powiedział, że OPEC i jego sojusznicy mogą bez trudu przedłużyć ograniczenia produkcyjne, które wygasają w czerwcu. Wsparciem dla walut rynków wschodzących była także wiadomość o największym od 4 miesięcy spadku zamówień na dobra trwałego użytku w USA (-1,6% w lutym), która zatrzymała aprecjacje dolara (EUR/USD min. 1,1183). ● [AUD] W G10 największym przegranym był wczoraj australijski dolar (AUD/USD min. 0,7057). Popularny "Aussie" tracił na wartości z powodu ostrożnego komunikatu Banku Rezerwy Australii, który obawia się obniżenia wzrostu gospodarczego na świecie.  
Przed nami
[Kalendarz Eko] W dzisiejszym kalendarzu największą uwagę przyciągają indeksy PMI z EU i ISM z USA, opisujące koniunkturę w sektorze usług oraz amerykański raport ADP. Tym razem wyższą rangę mają informacje z rynku pracy w Stanach, gdyż europejski sektor usług, w przeciwieństwie do przemysłu, radzi sobie całkiem dobrze i nie wzbudza niepokoju. [Scenariusze] Rynek spodziewa się spadku zatrudnienia w sektorze prywatnym za oceanem. Realizacja tych prognoz może zachęcić inwestorów do antydolarowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1250) pozycjonowania się przed oficjalnymi danymi Departamentu Pracy USA, które poznamy w piątek. W tej sytuacji prawdopodobne jest, że część kapitału trafiłaby do Europy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8000). Z drugiej strony ewentualny wysoki ADP może pchnąć amerykańską walutę w stronę silnej bariery wsparcia 1,1175 EUR/USD, a złotego w kierunku punktów oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN 3,8500. [FED, NBP] Warto także pamiętać o dzisiejszych wystąpieniach czterech przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej (prezesa oddziału FED z Atlanty Raphaela Bostica, prezes oddziału FED z Kansas City Esther George, prezesa oddziału FED z Richmond Toma Barkina oraz prezes oddziału FED z Minneapolis Neela Kashkari'ego). W tym dniu nie zabraknie także wiadomości dotyczących polskiej polityki monetarnej. Cykliczne posiedzenie w tej sprawie zakończy Rada Polityki Pieniężnej (rynek oczekuje utrzymania statusu quo). [Geopolityka] Z pierwszych stron serwisów ekonomicznych nie znika temat Brexitu oraz negocjacji handlowych Amerykanów z Chińczykami. Zgodnie z sobotnim komunikatem rzecznika Białego Domu, dziś do Waszyngtonu przybędzie delegacja z Chin pod przewodnictwem wicepremiera Liu He, aby wziąć udział w rozmowach na temat uregulowania dwustronnych sporów handlowych.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.