Niespodzianka zza Wielkiego Muru Chińskiego

(środa, 17-04, 8:00)

W pierwszym kwartale gospodarka Chin urosła o 6,4% r/r (PKB).
Reuters: kilku polityków ECB uważa, że prognozy Banku są zbyt optymistyczne.
ZEW: nastroje niemieckich analityków i inwestorów są pozytywne po raz pierwszy od III’18.
Kurs CHF/PLN najniżej od 5 lutego.
Kalendarz Eko: inflacja w UK i EZ, bilans handlu zagranicznego USA oraz raport amerykańskiej agencji EIA o zmianie zapasów paliw.

Za nami
Wczoraj inwestorzy najwięcej uwagi poświęcili nowym danym makro z Niemiec i USA oraz przeciekom Reutersa z ECB.   ● [ECB, euro]   Według agencji kilku polityków Rady Prezesów uważa, że prognozy Banku dotyczące wzrostu gospodarczego w Eurolandzie są zbyt optymistyczne. Ponadto Reuters podał, że niektórzy z decydentów polityki pieniężnej Eurolandu kwestionują nawet dokładność modeli projekcji ECB. Pod wpływem tych rewelacji euro znalazło się w odwrocie. Kurs EUR/USD stopniał do min. poziomu 1,1279.   ● [ZEW]   W sukurs wspólnej walucie przyszedł indeks instytutu ZEW, który po raz pierwszy od marca 2018 pokazał pozytywne nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Wskaźnik ten wyniósł w kwietniu 3,1 pkt (wobec -3,6 pkt w marcu). Zdaniem analityków holenderskiego ING wczorajsze dane dowodzą, że największa gospodarka europejska stopniowo się rozwija. ● [USA] Niejednoznaczne odczucia towarzyszyły także informacjom gospodarczym ze Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła w marcu (-0,1% m/m vs prognoza 0,2%). Z drugiej zaś indeks NAHB pokazał najlepsze od 6 miesięcy nastroje na rynku nieruchomości w USA (63 pkt).   ● [PLN]   Mieszane sygnały z obu stron Atlantyku oraz news "Guardian'a" o impasie w rozmowach ws. Brexitu pomiędzy premier May a opozycyjną Partią Pracy (GBP/USD min. 1,3034), zatrzymały popyt na złotego (max. EUR/PLN 4,2803, USD/PLN 3,7952). Wyjątkiem był rynek CHF/PLN (min. 3,7521 tj, najniżej od 5 lutego), który topniał z powodu deprecjacji szwajcarskiego franka na świecie.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś dowiemy się czy rynki wschodzące pozytywnie zareagują na informację z Chin o wyższym od oczekiwań wzroście PKB w I kw. (6,4%), a także jak zmieniły się europejskie ceny detaliczne oraz amerykański import i eksport.   ● [Scenariusze]   Optymistyczne nastroje wywołane porannymi informacjami z Państwa Środka mogą prysnąć gdy zmaterializują się prognozy zakładające spadek dynamiki inflacji bazowej w Eurolandzie oraz wzrost deficytu handlowego USA. W tej sytuacji trzeba brać pod uwagę aprecjację bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280) i tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). W przypadku pozytywnych niespodzianek od Eurostatu i amerykańskiego Departamentu Handlu korzystny dla EM trend może przyspieszyć (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7700; punkt oporu EUR/USD: 1,1325).   ● [Ropa]   O zmianie popytu i podaży na rynkach wschodzących mogą także zdecydować dane dotyczące zmiany zapasów ropy i benzyny w USA. Poza tym warto śledzić wystąpienia polityków ECB (członka zarządu Banku Sabine Lautenschläger) oraz FED (prezesa oddziału z Filadelfii Patricka Harkera i prezesa oddziału w St. Louis Jamesa Bullarda). Zwieńczeniem dnia będzie publikacja Beżowej Księgi, czyli raportu o stanie gospodarki, sporządzanego przez lokalne oddziały Rezerwy Federalnej. Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze wyniki indeksów PMI.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.