Większe zatrudnienie w USA, mniejsze ryzyko globalne

(poniedziałek, 08-04, 8:00)

USA: Wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i spadek dynamiki średniej płacy godzinowej.
Trump: FED powinien obniżyć stopy funduszy federalnych.
Francja i Holandia mają wątpliwości ws. planu May dot. opóźnienia Brexitu.
Kalendarz Eko: europejski indeks Sentix oraz finalne zamówienia na dobra trwałe w USA.

Za nami
   ● [Raport DP]   Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym piątkowej sesji była publikacja miesięcznego raportu Departamentu Pracy USA. Informacje w nim zawarte zawsze wzbudzają dużo emocji, gdyż dążenie do pełnego zatrudnienia jest jednym z wyznaczników amerykańskiej polityki pieniężnej realizowanej przez Bank Rezerwy Federalnej. Odbiór piątkowych danych nie był jednomyślny.   [USD]   W pierwszej chwili anty-dolarową reakcję inwestorów (max. EUR/USD 1,1248) wywołała wiadomość o spadku dynamiki średniej płacy godzinowej w marcu (3,2% r/r vs prognoza 3,4%). Rynek podążył za opinią analityków twierdzących, że zmniejszenie presji płacowej na inflację stanowi solidny argument dla amerykańskiego banku centralnego aby nie podwyższać stóp funduszy federalnych. Jednak z biegiem czasu pesymizm wobec zielonej waluty, został zneutralizowany przez większy od oczekiwań wzrost zatrudnienia. W marcu przybyło 196 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem (wobec oczekiwanych 180 tys.), co z kolei zmniejszyło obawy przed spowolnieniem gospodarki amerykańskiej. Na taką perspektywę pozytywnie zareagowały także amerykańskie indeksy giełdowe (S&P500: +0,46%, NASDAQ: +0,59%). Wycenie akcji na Wall Street oraz na innych rynkach globalnych sprzyjały także rosnące nadzieje na happy end negocjacji handlowych USA-Chiny oraz kolejna mentorska wypowiedź Donalda Trumpa pod adresem Banku Rezerwy Federalnej. Prezydent USA oznajmił, że FED powinien zakończyć zacieśnianie ilościowe i powrócić do luzowania, obniżając stopy funduszy federalnych.   [PLN]   Dynamika zmian na rynku USD przełożyła się na notowania złotego (EUR/PLN min. 4,2854, max. 4,2951; USD/PLN min. 3,8128, max. 3,8289). Mimo pozytywnego finiszu dolara, bilans piątkowej sesji na rynku PLN wypadł neutralnie. Wsparciem dla walut EU był wzrost prawdopodobieństwa opóźnienia odejścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej. W piątek premier UK Theresa May w liście do przewodniczącego RE Donalda Tuska zaproponowała opóźnienie Brexitu do 30 czerwca i przeprowadzenie na Wyspach wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wątpliwości wobec ww. planu wyraziły rządy Francji oraz Holandii, spychając kurs GBP/USD poniżej granicy 1,3000 (min. 1,2987).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś pod lupą inwestorów znajdą się informacje dotyczące oczekiwań i poziomu zaufania wśród inwestorów europejskich, obrazowane przez wskaźnik Sentix. Jego ranga wzrosła w ostatnich miesiącach z powodu obaw przed dalszym spowolnieniem gospodarki EZ.   ● [Scenariusze]   Stąd niski wynik mógłby pogłębić niepokój w tej sprawie, co z kolei przełożyłoby się na spadek wartości euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1205) i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8500). Z drugiej strony wysoki Sentix dałby nadzieje na poprawę sytuacji ekonomicznej w II kwartale roku, które będą premiować wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1255) i jej unijnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,8100).   ● [Kolejne dni]   Zdaniem niektórych analityków jest jednak mało prawdopodobne aby apetyt na waluty EU wzrósł istotnie przed środowym szczytem Unii, który może przynieść nowe ważne rozstrzygnięcia ws. Brexitu. Oczekiwane jest przede wszystkim opóźnienie jego terminu. Inwestorzy czekają także na konkluzje z kończącego się w czwartek posiedzenia ECB. W kontekście dalszej przyszłości złotego optymizmem nie napawa najnowsza ankieta przeprowadzona przez Reuters'a. Z mediany prognoz zebranych przez tę agencję wynika, że za dwanaście miesięcy kurs EUR/PLN wyniesie 4,2850 (wobec 4,2550 w badaniu miesiąc wcześniej). Z pola widzenia nie można także tracić nowych publikacji amerykańskich (inflacja CPI i protokołu FED w środę) oraz wiadomości dot. decydującej fazy negocjacji handlowych Amerykanów z Chińczykami. Zgodnie z zapowiedzią doradcy ekonomicznego Białego Domu Larrego Kudlowa, w tym tygodniu rozmowy będą prowadzone w formie wideokonferencji.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.