Łon z RPP: należy rozważyć obniżkę stóp NBP

(piątek, 12-04, 8:00)

Łon z RPP: perspektywa głębszego spowolnienia gospodarki EZ skłania do rozważań o obniżce stóp NBP.
Bank UBS: dni premier May na Downing Street 10 są policzone, prawdopodobne są przedterminowe wybory w UK.
USA: liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych najniższa od X’ 69.
Amerykańska inflacja PPI wzrosła w marcu (m/m) najbardziej od 5 m-cy.
Kalendarz Eko: bilans HZ Chin, produkcja przemysłowa w EZ, indeks Uniwersytetu Michigan oraz wyniki kwartalne JP Morgan i Wells Fargo (USA).
 
Za nami
Dobra passa złotego (trzy wzrostowe sesje z rzędu) została wczoraj przerwana.   ● [RPP]   Na drodze do podtrzymania korzystnego trendu stanął Eryk Łon z RPP. Polityk ten w wywiadzie dla PAP ocenił, że perspektywa głębszego spowolnienia gospodarczego w strefie euro skłania do rozważań o obniżce stóp procentowych w Polsce. Zapał inwestorów do dalszych zakupów PLN i CEE ostudziła także głębsza analiza zakończonego wczoraj w nocy szczytu EU27+UK ws. Brexitu. Po tym jak premier May zdołała przekonać unijnych przywódców do wydłużenia procesu rozwodowego (najpóźniej do 1' XI br.), politolodzy uważają, że jej dni na Downing Street 10 są policzone, co oznaczałoby kolejne zawirowania w brytyjskiej polityce. Lokowaniu kapitału w Europie nie sprzyjał także powrót zainteresowania amerykańską walutą (EUR/USD min. 1,1250; USD/JPY max. 111,82).   ● [USD]   Popyt na nią przywrócił nowy rekord wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, których liczba w ubiegłym tygodniu spadła do 192 tys. i była najniższa od października 1969 roku. Dodatkowym powodem do optymizmu za oceanem był największy od 5 m-cy wzrost amerykańskiej inflacji PPI (0,6% m/m w marcu).   ● [Ropa]   Z kolei odwrotnie skorelowane z dolarem ceny paliw negatywnie zareagowały na najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii (Brent: -1,25% do 70,83 USD/bbl; Crude: -1,59% do 63,58 USD/bbl). IEA ostrzegła w nim o możliwości obniżki prognoz popytu na ropę z uwagi na niepewne perspektywy światowej gospodarki. Straty walut europejskich amortyzowały doniesienia Reutersa (max. EUR/PLN 4,2847, USD/PLN 3,8068). Agencja podała, że rządy krajów Unii dały Komisji Europejskiej zielone światło do rozpoczęcia oficjalnych negocjacji handlowych z Amerykanami (wcześniej przeciwna była Francja).
Przed nami
   ●
[Wall Street]   Dziś na pierwszym planie będą wydarzenia na Wall Street, gdzie pierwsze „duże” banki (JP Morgan i Wells Fargo) zaprezentują swoje wyniki finansowe za I kw. Z powodu obaw przed spowolnieniem globalnej gospodarki w wyniku konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami oraz rosnących kosztów płac i transportu, analitycy spodziewają się pierwszego od 2016 spadku zysków amerykańskich spółek giełdowych.   ● [Scenariusze]   Słabe raporty kwartalne zwiększą globalną awersję do ryzyka, co obniży nie tylko wycenę akcji ale także walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8200). Wyniki przekraczające oczekiwania zmniejszą strach i zwiększą apetyt na aktywa spod znaku EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7900).   ● [Makro]   Jeżeli chodzi o nowe dane makro w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdziemy bilans handu zagranicznego Chin (o g. 8:30). produkcję przemysłową w strefie euro (11:00) oraz indeks Uniwersytetu Michigan (16:00). Rynek prognozuje spadek europejskiej produkcji w lutym (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1210) oraz obniżenie zaufania amerykańskich konsumentów (punkt oporu EUR/USD: 1,1300). Poza tym na dziś agencja Standard&Poors zaplanowała przegląd oceny wiarygodności kredytowej Polski. Scenariusz bazowy zakłada utrzymanie statusu quo. Warto także nasłuchiwać nowych wiadomości z frontu handlowego. Wczoraj Wall Street Journal podał, że Pekin zgodził się otworzyć swój rynek przetwarzania danych w chmurze dla zagranicznych podmiotów.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.