Europejskie towary na celnym celowniku Trumpa

(środa, 10-04, 8:00)

Trump zagroził wprowadzeniem ceł na towary z EU o wartości 11 mld USD w odpowiedzi na unijne dotacje dla Airbusa.
MFW: dynamika wzrostu gospodarczego na świecie spowolni w 2019 najbardziej od czasu kryzysu finansowego w 2009.
MFW uważa, że programy socjalne PIS doprowadzą do wzrostu zadłużenia Polski do 3,1% PKB.
USA: w lutym liczba wakatów spadła najbardziej od ponad 3 lat.
Kalendarz Eko: szczyt EU ws. Brexitu, posiedzenie ECB, inflacja CPI z USA oraz protokół FED (czyli super środa).

Za nami
   ● [EU-USA]   Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejszą ekonomiczną super środę towarzyszyły wojownicze wypowiedzi europejskich i amerykańskich polityków na temat wzajemnego handlu. Najpierw Robert Lighthizer z Białego Domu zagroził wprowadzeniem ceł na towary sprowadzane z Europy o wartości 11 mld USD, co ma być odpowiedzią na przyznanie unijnych dotacji dla europejskiego Airbusa (rywala amerykańskiego Boeinga). Proponowana lista importowanych produktów do oclenia zawiera m.in. helikoptery pasażerskie, sery i wina, owoce morza czy niektóre motocykle. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał na Twitterze, że „ [...] w kwestiach handlu EU wykorzystywała USA przez wiele lat. Niedługo to się skończy!”. Z kolei Reuters podał, że Komisja Europejska przygotowuje się do handlowego odwetu wobec Amerykanów.   ● [MFW, PLN]   To właśnie ryzyko eskalacji napięć handlowych było jednym z powodów, dla których Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył wczoraj swoje oczekiwania dot. wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku (z 3,5% do 3,3% - tj. najmniej od czasu kryzysu finansowego w 2009). Na tym tle pozytywną niespodzianką okazała się wzrostowa rewizja prognoz dot. PKB Polski (z 3,5% do 3,8% w 2019), wspierająca złotego (min. EUR/PLN 4,2830, USD/PLN 3,7964).   [EUR/USD]   Mimo niesprzyjających okoliczności całkiem dobrze wypadły także inne waluty europejskie. Kursy EUR/USD i GBP/USD wzrosły odpowiednio do max. poziomu 1,1284 i 1,3114, gdyż najpierw inwestorzy „kupili plotki” nt. rzekomej propozycji kanclerz Niemiec ws. 5-letniego przedłużenia mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstopu), notabene szybko zdementowane przez rzecznik Merkel. Później wsparciem dla walut EU stały się negatywne dla dolara informacje o największym od ponad 3 lat spadku liczby wolnych wakatów w gospodarce USA w lutym (o 538 tys.) oraz o możliwym spadku kwartalnych wyników amerykańskich spółek giełdowych.
Przed nami
   ● [Super środa]   Przypadająca dziś unikalna kumulacja arcyważnych wydarzeń sprawia, że przed nami jedna z najciekawszych sesji na rynkach finansowych w tym roku. Poziom adrenaliny inwestorów podnoszą: szczyt EU ws. ewentualnego opóźnienia Brexitu, posiedzenie ECB (które odbędzie się dziś, a nie jutro jak omyłkowo napisaliśmy w naszym Alercie FX24 z 8-04) oraz publikacje amerykańskiej inflacji CPI i protokołu FED. Rynek oczekuje wydłużenia procesu rozwodowego UK z Unią od 3 do 12 m-cy, spokojnego przebiegu spotkania Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego oraz wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych w Stanach. Z zapisu ostatniego spotkania Rezerwy Federalnej (po którym opublikowano projekcje Banku pokazujące brak podwyżek amerykańskich stóp w tym roku) inwestorzy będą chcieli dowiedzieć się jak bardzo ostrożny stał się FOMC.   ● [Scenariusze]   Dla walut europejskich najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada długie opóźnienie Brexitu (zwiększa szanse II referendum), neutralny lub optymistyczny komunikat ECB, CPI USA < 1,8% r/r oraz gołębi protokół FED (punkt oporu EUR/USD: 1,1290; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7900). Odwrotna kombinacja będzie im szkodzić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1210; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8300).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.