Niemiecka lokomotywa coraz słabsza

(piątek, 19-04, 8:00)

 Niemcy: aktywność w przemyśle spadła w kwietniu czwarty miesiąc z rzędu. .
 USA: sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu najbardziej od września 2017.
 GUS: produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 5,6% r/r.
Kalendarz Eko:  pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA oraz decyzja Moody's ws. ratingu kredytowego Polski. .

Za nami
   ● [PMI]   Opublikowane wczoraj wskaźniki wyprzedzające koniunktury sygnalizują kontynuację regresu w europejskim przemyśle w II kwartale. Znów najbardziej zawiodły dane z Niemiec. Ze wstępnych publikacji IHS Markit wynika, że indeks PMI dla niemieckiego przemysłu wyniósł w kwietniu zaledwie 44,5 pkt (wobec oczekiwanych 45 pkt). Tym samym był to czwarty z rzędu miesięczny spadek aktywności w tym sektorze u naszych zachodnich sąsiadów. Z założeniami analityków minęły się także analogiczne wskaźniki dla Francji (49,6 pkt vs prognoza 49,8 pkt) oraz dla całej strefy euro (47,8 pkt vs prognoza 47,9 pkt). Na domiar złego niżej od prognoz wypadł PMI dla sektora usług EZ (52,5 pkt vs prognoza 53,2 pkt). Część analityków uważa, że to właśnie kłopoty europejskiego przemysłu zaczynają negatywnie odbijać się na usługach.   ● [EUR, PLN]   Odpowiedzią rynku walutowego na te informacje była gwałtowna przecena euro (EUR/USD min. 1,1226), która zaraziła waluty z regionu CEE, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,2832, USD/PLN 3,8139).   ● [USD]   Sprzyjał temu wzrost atrakcyjności dolara. Na jego wizerunek korzystnie oddziaływały informacje o największym od września 2017 wzroście sprzedaży detalicznej w USA (1,6% m/m vs prognoza 0,9% m/m) oraz o kolejnej rekordowo niskiej liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (192 tys. - najmniej od 1969). Zyski zielonej waluty mogły być jeszcze większe gdyby nie niższe od oczekiwań wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla amerykańskich sektorów przemysłu (52,4 pkt vs prognoza 52,8) i usług (52,9 pkt vs 55). Z kolei dla złotego poduszką amortyzującą jego straty były dane GUS, które pokazały wyższą od oczekiwań produkcję przemysłową w marcu (5,6% r/r vs prognoza 4,2% r/r). 
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Mimo świątecznego Wielkiego Piątku, warto pamiętać o  dzisiejszych publikacjach informacji makroekonomicznych z amerykańskiego rynku nieruchomości. O godzinie 14:30 poznamy liczbę pozwoleń oraz liczbę rozpoczętych budów domów, którym w ostatnich miesiącach często towarzyszyły negatywne emocje.   ● [Scenariusze]   Kolejne rozczarowujące bardzo wyniki mogą dać impuls do realizacji wczorajszych dolarowych zysków i odkupowania pozycji w walutach EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1250; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7700). W przypadku pozytywnej niespodzianki z amerykańskiego sektora budowlanego wzrośnie zaufanie do dolara przed świątecznym weekendem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1225; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8150). Ostrożność podpowiada, że nie można również lekceważyć wieczornego raportu agencji Moody's, która ma zaktualizować rating Polski. Z uwagi na przedłużony weekend w Europie należy wziąć pod uwagę, że większość inwestorów z Azji i USA wróci do gry już w poniedziałek. Na ten dzień zaplanowano ogłoszenie kolejnych ważnych danych z rynku nieruchomości w Stanach. Tym razem poznamy informacje na temat sprzedaż domów na rynku wtórnym w marcu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.