... a Chiny rosną

(wtorek, 15-09, 8:00)

 AstraZeneca wznowiła testy szczepionki na koronawirusa.
 Reuters: amerykański Oracle jest bliski przejęcia biznesu chińskiego ByteDance (TikTok) w USA.
 Chiny: w sierpniu odnotowano pierwszy w tym roku wzrost sprzedaży detalicznej.
 Kalendarz Eko: posiedzenie RPP, niemiecki indeks ZEW, amerykański indeks NY Empire State oraz produkcja przemysłowa w USA. 

Za nami

W poniedziałek inwestorzy otrzymali zastrzyk pozytywnej energii.   ● [Szczepionka]   Głównym źródłem optymizmu była wiadomość o wznowieniu przez AstraZeneca testów szczepionki na koronawirusa. Ponadto dyrektor generalny konkurencyjnego Pfizer'a Albert Bourla powiedział, że wakcyna jego firmy może być gotowa przed końcem roku.   ● [USA-ChRL]  Optymistyczne sygnały nadeszły także z areny handlowych zmagań USA i Chin. Agencja Reutersa podała, że amerykański Oracle jest bliski przejęcia biznesu chińskiego ByteDance w Stanach. Nadzieje na zakończenie sporu o TikToka oraz szybkie opracowanie korona-szczepionki sprzyjały walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,4388, USD/PLN 3,7308). Ich zakupy były finansowane ze sprzedaży bezpiecznego dolara (EUR/USD max. 1,1900).   ● [Makro]   Jednocześnie na korzyść wspólnej waluty przemawiał mniejszy od oczekiwań spadek produkcji przemysłowej w strefie euro (-7,7% r/r w VII vs prognoza -8,2%). Zakres wzrostu kursu EUR/USD limitowała weekendowa wypowiedź prezes ECB Christine Lagarde o tym, że niedawna aprecjacja euro częściowo zniwelowała pozytywny wpływ bodźców Banku na inflację. Z kolei zyski złotego ograniczały dane GUS, które pokazały niższe od prognoz saldo na polskim rachunku bieżącym (1620 mln EUR w VII wobec oczekiwanych 2160 mln EUR). Od rana nowym paliwem dla PLNa i pozostałych walut EM, jest pierwszy w tym roku wzrost sprzedaży detalicznej w Chinach (0,5% r/r w VIII vs prognoza 0%). Pozytywnie zaskoczyła także produkcja przemysłowa za Wielkim Murem (5,6% r/r w VIII vs prognoza 5,1%). Naturalnie największym wygranym tych publikacji jest juan (USD/CHN min. 6,7779 tj. najniżej od maja 2019).

Przed nami

Największe zainteresowanie na rynkach globalnych budzą dziś publikacje makro z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [DE]   O godzinie 11:00 ogłoszona zostania wrześniowa wartość indeksu ZEW, który poinformuje nas o nastrojach wśród niemieckich analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Po rekordowym wzroście wskaźnika w sierpniu, w tym miesiącu rynek oczekuje spadku z 71,5 pkt do 69,8 pkt. Niższy rezultat może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1840) oraz jego peryferyjnych aliantów (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,7700).   ● [USA]   W drugiej części dnia poznamy sierpniowy wynik amerykańskiej produkcji przemysłowej. W tym przypadku analitycy również spodziewają się gorszych danych w stosunku do poprzedniego miesiąca, co z kolei może niekorzystnie wpływać na wycenę dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1915). W tym scenariuszu złoty powinien się umocnić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7300).   ● [PL]   Potencjalne zyski PLNa mogą być ograniczone z powodu oczekiwania na komunikat z dzisiejszego posiedzenia RPP. W jego treści inwestorzy będą doszukiwać się odpowiedzi na pytanie czy Rada jest zadowolona z ostatniej deprecjacji złotego.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.