Szczepionka: życzenia vs realia

(piątek, 18-09, 8:00)

 Rynek pracy PL: w sierpniu odnotowano większe zatrudnienie (m/m) oraz nadspodziewany wzrost płac (r/r).
★ Bank Anglii omówił efektywność [potencjalnego wprowadzenia] ujemnych stóp procentowych w UK.
 Société Générale: prawdopodobieństwo bezumownego Brexitu wynosi obecnie aż 80%.
★ Kalendarz Eko: polska produkcja przemysłowa, wystąpienie publiczne prezesa oddziału FED z St. Louis oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 


Za nami

   ● [PL]   Wczorajsze dane GUS nt. zatrudnienia i wynagrodzeń wskazują na stopniową odbudowę polskiego rynku pracy. W sierpniu liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 6 295 tys. i była o 43 tys. wyższa niż w lipcu. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wzrosło w poprzednim miesiącu o 4,1% r/r (wobec oczekiwanych 4%). Optymistyczne sygnały makro z krajowego rynku pracy nie przebiły spadkowej korekty dolara (EUR/USD max. 1,1862), przez co złoty zyskał wobec zielonej waluty (min. USD/PLN 3,7544), ale stracił do euro (max. EUR/PLN 4,4611).   [USA]   Do dalszych zakupów zielonej waluty zniechęcały gorsze od prognoz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w sierpniu oraz liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Na drodze do umocnienia walut rynków wschodzących stanęły sprzeczne informacje z frontu epidemiologicznego. Wg prezydenta Trumpa korona-szczepionka będzie dostępna już w październiku, a w ocenie dyrektora federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Roberta Redfielda dopiero za 6-9 miesięcy.   [UK]   Kolejny trudny dzień ma za sobą funt (min. GBP/USD 1,2874, GBP/PLN 4,8593). Szterling silnie tracił po publikacji komunikatu z zakończonego wczoraj posiedzenia Banku Anglii, w którym podano, że politycy BoE omawiali efektywność ujemnych stóp procentowych. Coraz większym zmartwieniem dla członków MPC jest Brexit. Według Société Générale prawdopodobieństwo bezumownego rozwodu UK z EU wynosi obecnie aż 80%.

Przed nami

   ● [GUS]   Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie bardzo ważne dane nt. krajowej produkcji przemysłowej w sierpniu (o g. 10:00). Rynek oczekuje wzrostu jej dynamiki z 1,1% w lipcu do 2,8% r/r. Realizacja tej prognozy lub wyższa wartość może podbudować złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7300). Mając na uwadze ostatnie wyniki produkcji w największych gospodarkach strefy euro, analitycy ostrzegają, że prawdopodobieństwo rozczarowujących danych nad Wisłą jest relatywnie wysokie. W przypadku materializacji takiego scenariusza polska waluta znajdzie się w odwrocie (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,8000).   ● [USA]   Na rynkach globalnych kierunek wyznaczą dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych nt. nastrojów konsumentów we wrześniu. Wiedzy o nich dostarczy indeks Uniwersytetu Michigan. Spodziewany wzrost z 74,1 pkt (w sierpniu) do 75 pkt będzie przemawiał za dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730), a niższy będzie argumentem za pogłębieniem korekty (punkt oporu EUR/USD: 1,1875). W kontekście emocji wywołanych przez konkluzje z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej, warto śledzić dzisiejsze wystąpienie prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.