Widoki na zgodny Brexit i nowy pakiet USA dla firm

(wtorek, 29-09, 8:00)

 Ramsden (BoE): Bank Anglii nie zamierza wprowadzić ujemnych stóp procentowych w najbliższym czasie.
 Lagarde (ECB): perspektywy dla wzrostu PKB Eurolandu pozostają niepewne.
 EU: Niemcy przedstawili nową propozycję powiązania wypłaty środków z funduszu odbudowy z przestrzeganiem praworządności.
 Koronawirus: liczba zgonów na świecie z powodu Covid-19 przekroczyła milion.
 Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro, niemiecka inflacja CPI, amerykański indeks zaufania konsumentów, wystąpienia 4 polityków FED oraz debata prezydencka w USA.

Za nami

   ● [GBP]   Nowy tydzień rozpoczął się pozytywnie dla funta. Szterling zyskał na fali rosnących nadziei na pomyślny przebieg rozpoczynającej się w tym tygodniu ostatniej rundy negocjacji UK z EU ws. warunków Brexitu (max. GBP/USD 1,2912, GBP/PLN 5,0680 tj. najwyżej od 20 maja). Mimo, że Unia zaostrzyła swoje żądania dotyczące sposobu egzekwowania umowy handlowej z Wielką Brytanią, urzędnicy obu stron wyrazili w weekend ostrożny optymizm ws. możliwości osiągnięcia porozumienia. Dodatkowym argumentem za brytyjską walutą stał się głos wiceprezesa Banku Anglii Dave'a Ramsdena o tym, że BoE nie zamierza wprowadzić ujemnych stóp procentowych w najbliższym czasie.   ● [EUR, PLN]  Wiara w unijno-brytyjski kompromis podbudowała także pozycję euro wobec dolara (EUR/USD max. 1,1684). Mniej szczęścia miały waluty regionu CEE, a konkretnie forint i złoty (max. EUR/PLN 4,5969 tj. najwyżej od 2 kwietnia, USD/PLN 3,9401 tj. najwyżej od 17 lipca). HUF i PLN silnie traciły po tym jak niemiecka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej przedstawiła nową propozycję powiązania wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy z przestrzeganiem praworządności. Warto w tej sytuacji przypomnieć, że nie dalej jak dwa tygodnie temu Parlament Europejski przyjął rezolucję negatywnie oceniającą stan praworządności w naszym kraju. Straty złotego wzrosły jeszcze (a zyski wspólnej waluty spadły) po słowach prezes ECB Christine Lagarde o tym, że perspektywy dla wzrostu PKB Eurolandu pozostają niepewne.   ● [Giełdy]   Do inwestycji w aktywa rynków wschodzących nie zachęcały dodatkowo niemałe wzrosty na konkurencyjnym rynku akcji (DAX: +3,22%, WIG20: +3,84%, DJIA: +1,51%). Dobry klimat na giełdach zbudowała przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi, która powiedziała w niedzielę, że jest szansa na osiągnięcie porozumienia z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem ws. kolejnego pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki.

Przed nami

   ● [Makro]   Dziś sprawdzimy jak kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu oraz ceny konsumpcyjne w Niemczech, a także poznamy aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. Jako pierwsze poznamy dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje wrześniowe wartości indeksów prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Mimo nawrotu wirusa na Starym Kontynencie analitycy spodziewają się poprawy perspektyw ekonomicznych, co może wesprzeć notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1690) i jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,8800). Z kolei po południu Destatis poda wrześniowy wynik niemieckiej inflacji CPI, a organizacja badawcza Conference Board przedstawi najnowszą wartość indeksu zaufania amerykańskich konsumentów.   ● [FED]   W międzyczasie rozpocznie się kolejny serial wypowiedzi polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej poznamy opinie: wiceprzewodniczącego Johna Williamsa, prezesa oddziału FED z Filadelfii Patricka Harkera, wiceprezesa FED Richarda Claridy, członka zarządu Banku Randala K. Quarles'a. Kolejne sygnały ostrzegawcze z FOMC oraz gorsze dane przywrócą popyt na bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1610), kosztem walut spod znaku EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9400).   ● [Debata Trump-Biden]   Niewiadomą jest reakcja zielonej waluty na wynik dzisiejszej debaty prezydenckiej (pierwszej z trzech planowanych) z udziałem Donalda Trumpa i Joe Bidena.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.