Lokalne i globalne czarne chmury

(wtorek, 22-09, 8:00)

 GUS: w sierpniu polska sprzedaż detaliczna wzrosła dużo mniej, niż oczekiwano.
 Kurs EUR/PLN najwyżej od 26 maja, a USD/PLN od 22 lipca.
 Łon (RPP): polityka NBP powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie.
★ Kalendarz Eko: raport GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienia prezesów BoE i FED.

Za nami

   ● [PL]   Wczorajsza wiadomość o znacznym spadku dynamiki polskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu (0,4% r/r vs prognoza 2,4%, poprzednio 2,7%) potwierdza wyhamowanie tempa ożywienia gospodarczego nad Wisłą. W dodatku większy od oczekiwań spadek krajowej produkcji budowlano-montażowej w tym samym czasie (-12,1% r/r vs prognoza 9,5%) wskazuje na słabość inwestycji. Niepokojące wyniki makro pogrążyły złotego. Naszej walucie ciążyła dodatkowo krajowa polityka. Spór frakcyjny w koalicji rządzącej rodzi ryzyko przedterminowych wyborów (max. EUR/PLN 4,5005 tj. najwyżej od 26 maja, USD/PLN 3,8351 tj. najwyżej od 22 lipca). Swoją cegiełkę do spadku wartości złotego dołożył członek RPP Eryk Łon, który w swoim artykule napisał, że polityka NBP powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie.   ● [Świat]   Czarne chmury nadeszły nad PLNa także z rynków globalnych, gdzie wzrosły obawy, że druga fala epidemii koronawirusa może doprowadzić do ponownych blokad gospodarek, co zahamuje odbicie gospodarcze na świecie. Jakby globalnej niepewności było mało, w Waszyngtonie rozpoczęła się walka polityczna o wybór nowego sędziego Sądu Najwyższego. Donald Trump powiedział wczoraj, że w piątek lub w sobotę ogłosi swojego kandydata na następcę niedawno zmarłej sędziny Ruth Bader Ginsburg. Tymczasem Demokraci chcą poczekać z nominacją do czasu rozstrzygnięcia listopadowego wyścigu do Białego Domu. Analitycy podkreślają, że stawka jest wysoka, gdyż SN może odegrać kluczową rolę w zatwierdzeniu wyniku wyborów prezydenckich, który może być kwestionowany.   ● [Reakcja]   Efektem tych zdarzeń był wzrost notowań bezpiecznych walut, do których należą w pierwszej kolejności japoński jen (USD/JPY min. 104,04), a w dalszej amerykański dolar (EUR/USD min. 1,1731). Na drugim biegunie znalazły się znaki płatnicze rynków wschodzących, paliwa (ropa Brent: -3,96%) oraz giełdy (DAX: -4,37%, WIG20: -2,86%, DJIA: -1,84%). Wśród największych przegranych znalazły się banki (Deutsche Bank: -7%, JP Morgan: -4,5%), których akcje leciały na łeb na szyję w związku z międzynarodowym skandalem dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

Przed nami

   ● [PL]   Dziś poznamy aktualne nastroje panujące w polskim biznesie. Źródłem informacji na ten temat będzie raport GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach, który zostanie opublikowany o godzinie 10:00. Pesymistyczne sygnały pogłębią anty-złotówkowy trend (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,8400), a optymistyczne dane mogą dać impuls do korekty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,7500).   [USA]   W drugiej części dnia dowiemy się jeszcze jak w sierpniu kształtowała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz jak we wrześniu zmieniła się aktywność produkcyjna w okręgu Richmond, obrazowana przez wskaźnik regionalnego oddziału FED. Lepsze od prognoz wyniki zza oceanu skierują rynek EUR/USD w stronę silnego punku wsparcia 1,1730, a gorsze poślą go z powrotem „na północ” (punkt oporu: 1,1795).   ● [FED, BoE]  Amerykańska waluta czeka też na kolejne wystąpienia polityków FED (przewodniczącego Jerome'a Powella oraz prezesa oddziału z Chicago Charlesa Evansa), zaś funt wysłucha co ma do powiedzenia prezes Banku Anglii Andrew Bailey.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.