Seria ostrzegawcza i reakcja

(czwartek, 24-09, 8:00)

★ Strefa euro: we wrześniu aktywność w sektorze usług nieoczekiwanie spadła.
★ GUS: w sierpniu po raz pierwszy od marca spadła liczba zarejestrowanych bezrobotnych.
★ Clarida (wiceprezes FED): nie myślę o podwyżkach stóp do czasu aż inflacja nie wyniesie 2%.
★ Seul: żołnierze z Korei Północnej zastrzelili południowokoreańskiego urzędnika.
★ Kalendarz Eko: IFO z DE, sprzedaż nowych domów w USA, amerykański raport jobless claims, indeks Kansas City Fed dla przemysłu oraz wystąpienia 3 polityków FED (Powella, Evansa i Williamsa).


Za nami

   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje indeksów PMI dla krajów strefy euro wskazują, że ożywienie gospodarcze w regionie stanęło, gdyż branża usługowa cierpi z powodu nawrotu wirusa. Wg wstępnych danych IHS Markit we wrześniu nieoczekiwanie spadła aktywność w sektorze usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem okazała się nadspodziewana ekspansja sektora przemysłowego (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Negatywne nastroje wobec euro i walut CEE kontrastowały z klimatem wokół dolara, który poprawił solidny wzrost aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze przemysłu (53,5 pkt vs prognoza 53,2) oraz przede wszystkim w usługach (54,6 pkt vs prognoza 54,7).   ● [FED]   Zyski zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1644 tj. najniżej od 27 lipca) ograniczyły słowa wiceprezesa FED Richarda Claridy o tym, że nie myśli o podwyżkach stóp do czasu aż inflacja wyniesie 2%. Ostatnia seria ostrzegawcza wypowiedzi polityków Rezerwy Federalnej zwiększyła obawy inwestorów o trwałość ożywienia gospodarczego na świecie, co przełożyło się na pokaźne spadki indeksów giełdowych na Wall Street (NASDAQ: -3,02%).   ● [GUS]   Z kolei pozycji polskiej waluty broniła wiadomość o pierwszym od marca spadku liczby bezrobotnych zarejestrowanych w krajowych urzędach pracy (z 1029,5 tys. w lipcu do 1028 tys. w sierpniu). Stopa bezrobocia pozostała w poprzednim miesiącu na poziomie 6,1%.   ● [Korea]   Od rana zmartwieniem dla PLNa (max. EUR/PLN 4,5311 tj. najwyżej od 21 maja, USD/PLN 3,8898 tj. najwyżej od 21 lipca) i innych ryzykownych aktywów jest wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim. Spowodował go komunikat ministerstwa obrony Korei Południowej o tym, że żołnierze z Korei Północnej zastrzelili południowokoreańskiego urzędnika ds. rybołówstwa, który wcześniej zniknął ze statku patrolowego w pobliżu zachodniej granicy Yeonpyeong.

Przed nami

Dziś inwestorzy czekają na nową porcję danych z Niemiec i USA oraz na kolejne wystąpienia polityków FED.   ● [DE]   Już o godzinie 10:00 opublikowany zostanie indeks instytutu IFO, który pokaże aktualne nastroje przedsiębiorców za Odrą. Mimo drugiej fali wirusa w Europie, analitycy spodziewają się ich poprawy, co może zbudować euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1730) oraz waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,8000).   ● [USA]   W drugiej części dnia poznamy informacje ze Stanów o liczbie nowych osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w ubiegłym tygodniu, sprzedaży nowych domów w sierpniu oraz aktywności produkcyjnej w rejonie Kansas City. Jeżeli chodzi o wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej to w dniu dzisiejszym swoje wypowiedzi zaplanowane mają: prezes FED Jerome Powell, prezes oddziału w Chicago Charles Evans i wiceprzewodniczący FOMC John Williams. Jastrzębie sygnały oraz lepsze od prognoz dane zza oceanu dodadzą mocy dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1620), osłabiając waluty EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,8900).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.