Villeroy (ECB) chce skopiować politykę FED

(poniedziałek, 28-09, 8:00)

 Stany Zjednoczone: w sierpniu zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły mniej niż oczekiwano.
★ Villeroy (ECB): Rada może przez jakiś czas zaakceptować inflację powyżej 2%.
★ Ministerstwo handlu USA wprowadziło zakaz dostawy amerykańskich podzespołów i części dla chińskiego producenta czipów SMIC.
★ Koronawirus w Polsce: w sobotę padł kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (1584 osób).
★ Kalendarz Eko: amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu oraz wystąpienia prezes ECB (Lagarde) i prezesa oddziału FED z Cleveland (Mester).

Za nami
   ● [PLN]   Złoty ma za sobą fatalny tydzień. Na przestrzeni ostatnich pięciu dni kurs EUR/PLN wzrósł o 2,07% (max. 4,5628), a rynek USD/PLN o 3,86% (max. 3,9245). Polska waluta stała się przede wszystkim ofiarą pogorszenia nastrojów inwestycyjnych na rynkach globalnych, które wynikało z obaw o spowolnienie odbicia gospodarczego na świecie. W piątek niepokój w tej sprawie zwiększyły dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe, których dynamika spadła w sierpniu jeszcze bardziej niż przewidywano (0,4% m/m wobec prognozowanych 1,5%; poprzednio 11,7%). Wg szacunków agencji Bloomberga, w ubiegłym tygodniu z giełd na całym świecie wyparowało 2,4 trylionów USD (czyli niemal tyle co PKB Francji). Złotemu dodatkowo zaszkodziły kolejne rekordowe dobowe zachorowania na Covid-19 w Polsce (najwyższy wynik padł w sobotę: 1584 osób).   ● [Fitch]   Na szczęście dla PLNa w piątek wieczorem agencja Fitch poinformowała, „że mimo kryzysu wywołanego światową pandemią koronawirusa, która skutkowała mocnym spadkiem PKB i koniecznością zaciągnięcia ogromnego długu w celu ratowania miejsc pracy, wiarygodność kredytowa Polski nie pogorszyła się”.   ● [USD]   Wobec wzrostu globalnego ryzyka dużym zainteresowaniem cieszył się bezpieczny dolar, który przy okazji zanotował najlepszy tydzień od kwietnia. Kurs EUR/USD stopniał w tym czasie 1,82%, osiągając w najniższym punkcie piątkowej sesji poziom 1,1612.   ● [EUR]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego euro była wypowiedź Françoisa Villeroy’a z EBC o tym, że Rada Prezesów „może przez jakiś czas zaakceptować inflację powyżej 2%”.   ● [USA-ChRL]   Od rana zmartwieniem na rynkach wschodzących jest wprowadzenie przez ministerstwo handlu USA zakazu dostawy amerykańskich podzespołów i części dla chińskiego producenta czipów SMIC. Wg administracji Białego Domu mogą być one wykorzystane przez chiński przemysł obronny.

Przed nami
   ●
[Eko-tydzień]   Nowy tydzień przyniesie wiele wydarzeń ekonomicznych, które odsłonią perspektywę ożywienia gospodarczego na świecie. I tak już dziś dowiemy się jak we wrześniu zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Federalnej Rezerwy). Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam wskaźnik oddziału FED z Dallas. Jutro poznamy też najnowsze wyniki indeksów Komisji Europejskiej prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro oraz poziom zaufania amerykańskich konsumentów. W kolejnych dniach czekają nas jeszcze publikacje raportu ADP oraz przemysłowych indeksów PMI, ISM z krajów EU i z USA. Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych. Z powodu drugiej fali wirusa i rosnących obaw przed powtórną blokadą globalnej gospodarki, a także ze względu na wysoką niepewność polityczną (wybory w USA, Brexit) na rynku FX można zaobserwować powrót korelacji z początku pandemii.   ● [Scenariusze]   W przypadku gorszych danych będzie zyskiwał bezpieczny dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1610; punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9300), a w razie lepszych wyników kapitał powędruje na rynki wschodzące (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8600; punkt oporu EUR/USD: 1,1690).   ● [Trump-Biden]   Dodatkowym wyzwaniem dla amerykańskiej waluty będzie jutrzejsza debata prezydencka z udziałem Donalda Trumpa i Joe Bidena.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.