Nastroje za Odrą, stopy w CEE i pandemia w PL, czyli co gryzie złotego

(piątek, 25-09, 8:00)

 IFO: we wrześniu nastroje niemieckich przedsiębiorców wzrosły mniej niż oczekiwano.
★ USA: w sierpniu sprzedaż nowych domów była najwyższa od września 2006.
★ Banki centralne Turcji (CBT) oraz Węgier (MNB) nieoczekiwanie podniosły stopy procentowe.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj padł dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (1136 osób).
★ Kalendarz Eko: zamówienia na dobra trwałe w USA oraz decyzja Fitch ws. ratingu Polski.


Za nami

Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-złotówkowe i pro-dolarowe nastroje.   ● [PLN, EUR]   Niechęć do polskiej waluty, a przede wszystkim do euro podtrzymała wiadomość o mniejszej, niż zakładano poprawie nastrojów niemieckich przedsiębiorców. We wrześniu wskaźnik IFO wzrósł z 92,6 pkt (w sierpniu) do 93,4 pkt, wobec oczekiwanych 93,8 pkt. Wg prezesa Instytutu Clemensa Fuesta "tym, co napędza wzrost indeksu w tej chwili, jest głównie produkcja”. Podkreślił jednak spadek zaufania do sektora usług. Złoty stracił także na przetasowaniach w koszykach EM i CEE. Kapitał płynął w stronę liry (USD/TRY: -0,87%) oraz forinta (EUR/HUF: -0,68%), które były beneficjentami zaskakujących podwyżek stóp Banku Turcji (aż o 200 punktów bazowych) oraz Banku Węgier (o 15 punktów bazowych). Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty (max.: EUR/PLN 4,5628, USD/PLN 3,9206) był kolejny dobowy rekord (1136 osób) nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju.   ● [USA]   Jednocześnie popyt na zieloną walutę podtrzymały odradzające się nadzieje na nowy pakiet stymulacyjny dla gospodarki amerykańskiej oraz najwyższy od września 2006 wynik sprzedaży nowych domów w USA (1,01 mln w VIII vs prognoza 890 tys. i wobec 965 tys. w VII). Zyski dolara (EUR/USD min. 1,1626) zredukował nieoczekiwany wzrost (t/t) nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (870 tys. vs prognoza 843 tys.; poprzednio 866 tys.) oraz ultra-gołębi przekaz od prezesa oddziału FED w Bostonie. Eric Rosengren powiedział, że Bank jest daleko od osiągnięcia celu inflacyjnego oraz lata od podwyżki stóp.   ● [CNH]   Od rana dobrze radzi sobie juan (USD/CNH min. 6,8129), którego podbudowało ogłoszenie przez FTSE Russell zamiaru dodania od przyszłego roku obligacji Chin do swojego flagowego indeksu światowych obligacji rządowych (WGBI).  

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte makroekonomicznym jest publikacja wstępnych danych nt. zamówień na dobra trwałe w USA. Analitycy oczekują ich spadku (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Materializacja tej prognozy może zachęcić inwestorów do realizacji części dolarowych zysków przed weekendem (punkt oporu EUR/USD: 1,1690), co pomogłoby złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4800, USD/PLN 3,8200). W przypadku pozytywnej niespodzianki makro zza oceanu, dolar umocni się na pozycji walutowego lidera kończącego się tygodnia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1620). W tym scenariuszu nasza waluta pozostanie w nurcie EM, płynącym obecnie "na południe" (punkty oporu EUR/PLN 4,5700, USD/PLN 3,9300).   ● [Fitch]   Ewentualne zmiany na rynku PLN mogą być ograniczone ze względu na oczekiwanie na wieczorną decyzję agencji Fitch ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski. Rynek ocenia, że zmiana ratingu lub jego perspektywy jest mało prawdopodobna, jednak trzeba być przygotowanym na ew. niespodziankę w związku z niedawną wypowiedzią dyrektora Fitch ds. Europy Wschodzącej (EME) Paula Gamble'a o tym, że agencja uważnie przygląda się finansom publicznym naszego kraju, a w szczególności ścieżce długu publicznego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.