Amerykańska praca popłaca dolarowi

(poniedziałek, 07-09, 8:00)

 Rynek pracy USA: w sierpniu odnotowano zbliżony prognozom wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz nadspodziewany spadek stopy bezrobocia.
★ Wall Street: Nasdaq ma za sobą najgorsze dwa dni od marca.
 Ankieta Reutersa: za 12 miesięcy kurs EUR/PLN wyniesie 4,3635.
★ Kalendarz Eko: indeks Sentix z Eurolandu.

Za nami

   ● [Raport DP]   Piątkowe „Payrolls'y” pokazały stopniową regenerację amerykańskiego rynku pracy. W sierpniu przybyło 1,371 mln nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym USA. Uśredniona prognoza agencji Reutersa zakładała NFP na poziomie 1,40 mln, Bloomberga 1,35 mln, a Dow Jonesa 1,32 mln. O pozytywnym dla dolara odbiorze raportu Departamentu Pracy przesądziły wyraźny spadek stopy bezrobocia do 8,4 % (oczekiwano 9,8 %) oraz wzrost dynamiki płacy godzinowej z 0,1 % m/m do 0,4% m/m (przewidywano 0%).   ● [FX]   Powrót zainteresowania zieloną walutą (EUR/USD min. 1,1781) zaszkodził jej konkurentom z G10 i EM, wliczając PLNa (max. EUR/PLN 4,4707, USD/PLN 3,7936). Dodatkowym obciążeniem dla walut rynków wschodzących była ropa, której ceny topniały (Brent: -3,20%, Crude: -3,87%) z powodu obaw przed zbyt powolnym ożywieniem gospodarczym na świecie i spadkiem popytu na ten surowiec. Anty-inwestycyjne nastroje towarzyszyły także graczom giełdowym. Amerykański Nasdaq ma za sobą najgorsze dwa dni od marca br.

Przed nami

Po dynamicznych, pierwszych dniach września, początek tygodnia przyniesie makro-wytchnienie.   ● [ECB, CPI]   Emocjonalną rekompensatą będzie jego druga część, kiedy poznamy konkluzje z posiedzenia ECB (w czwartek) oraz poziom CPI w USA (w piątek). Europejski Bank Centralny jest teraz w centrum uwagi ze względu na ubiegłotygodniową werbalną interwencję walutową jego głównego ekonomisty Philipa Lane'a. Natomiast amerykańska inflacja jest na pierwszym planie z racji niedawnej rewizji jej celu przez FED na uśredniony 2%.   ● [EU]   W oczekiwaniu na te wydarzenia, jeszcze dziś poznamy indeks Sentix, który poinformuje nas o aktualnych nastrojach i poziomie zaufania wśród inwestorów europejskich. Kolejna niska wartość tego wskaźnika może szkodzić euro oraz jego sąsiadom z CEE. Gdyby jednak wynik okazał się dodatni, waluty EU dostałyby nowy zastrzyk energii (punkt oporu EUR/USD: 1,1880, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,7000).   [Prognoza PLN]   W optymistycznych barwach widzą przyszłość złotego ekonomiści ankietowani przez Reutersa. Z mediany prognoz zebranych przez tę agencję wynika, że za 12 miesięcy kurs EUR/PLN wyniesie 4,3635.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.