Krajowa i europejska polityka przynoszą wytchnienie

(środa, 23-09, 8:00)

★ Włochy: neutralny wynik opozycyjnej Ligi Północnej w wyborach regionalnych.
★ GUS: we wrześniu wskaźnik klimatu koniunktury w większości obszarów gospodarki utrzymał się na zbliżonym poziomie lub wyżej.
★ Evans (FED) opowiedział się za wstrzymaniem luzowania ilościowego i podniesieniem stóp przed osiągnięciem celu inflacyjnego.
★ Koronawirus w Polsce: 80 699 osób zarażonych, 2 316 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla EZ i USA, stopa bezrobocia w PL, cd przesłuchań prezesa FED w Kongresie oraz zmiana amerykańskich zapasów paliw. 

Za nami

   ● [PLN]   Po poniedziałkowej i wczorajszej porannej wyprzedaży złotego (max. EUR/PLN 4,5157, USD/PLN 3,8515), po południu doszło do korekty. Nastroje wokół PLNa i pozostałych walut EU poprawił neutralny wynik opozycyjnej Ligi Północnej w wyborach regionalnych we Włoszech, który zmniejszył ryzyko polityczne na Półwyspie Apenińskim. Pomocna dla naszej waluty okazała się także wiadomość o nieznacznej poprawie nastrojów w polskim biznesie. GUS podał, że „we wrześniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów [krajowej] gospodarki utrzymuje się na zbliżonym poziomie lub jest lepszy niż w sierpniu br.”   ● [USA]   Zakres odbicia złotego (min. EUR/PLN 4,4792, USD/PLN 3,8094) ograniczył utrzymujący się popyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1672). Zainteresowanie zieloną walutą podtrzymał jastrzębi ton wypowiedzi prezesa oddziału FED z Chicago Charlesa Evansa, który opowiedział się za wstrzymaniem luzowania ilościowego i wzrostem stóp procentowych przed osiągnięciem celu inflacyjnego. Choć sam przewodniczący FOMC Jerome Powell zadeklarował wczoraj, że Bank jest zdecydowany wspierać gospodarkę swoimi narzędziami „tak długo jak będzie trzeba”. Dodatkowym paliwem dla amerykańskiej waluty był wyższy od oczekiwań wynik indeksu FED z Richmond (21 pkt vs prognoza 12 pkt) oraz 2,4% wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.   ● [UK]  Wśród walut G10 negatywnie wyróżnił się brytyjski funt (GBP/USD min. 1,2684), któremu zaszkodziło ogłoszenie przez premiera Johnsona nowych korona-restrykcji na Wyspach. Prezes BoE Andrew Bailey powiedział wczoraj, że rosnąca liczba przypadków COVID-19 w Wielkiej Brytanii zwiększyła wagę czynników ryzyka w najnowszych prognozach dla gospodarki.

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś zobaczymy jak wygląda sytuacja w sektorach przemysłu i usług Eurolandu i USA. Informacji w tej sprawie dostarczy publikacja wstępnych wyników indeksów PMI, które są oparte na odpowiedziach ankietowanych przedsiębiorców. Zdaniem analityków dzisiejsze dane pokażą, czy zniżki wskaźników w sierpniu były naturalnym spadkiem korekcyjnym, czy może pokłosiem nawrotu wirusa w Europie.   ● [Scenariusze]   W pierwszym wariancie (oznaczającym wzrost indeksów we wrześniu) euro i waluty CEE wrócą na dobre tory (punkt oporu EUR/USD: 1,1775; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7900). Natomiast w przypadku realizacji drugiego scenariusza i spadku wyników poniżej 50 pkt, waluty EU mogą ponownie wpaść w spiralę wyprzedaży (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1675; punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8600).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Krajowym wyzwaniem dla złotego będą dane GUS nt. stopy bezrobocia w sierpniu (prognoza: 6,1%). Oprócz tego warto także śledzić cd. przesłuchań prezesa FED w Kongresie USA oraz publikację raportu EIA nt. zmiany zapasów paliw za oceanem.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.