Znaki zapytania, które deprymują złotego

(poniedziałek, 21-09, 8:00)

 GUS: w sierpniu polska produkcja przemysłowa wzrosła mniej, niż oczekiwano.
★ USA: we wrześniu nastroje konsumentów nadspodziewanie się poprawiły.
★ Koronawirus w Polsce: w sobotę padł dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (1002 osoby).
★ Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz wystąpienia 4 polityków FED (w tym prezesa Powella).

Za nami

   ● [GUS]   Piątkowa publikacja niższego od oczekiwań wyniku polskiej produkcji w sierpniu (1,5% r/r vs prognoza 2,8%) wskazuje na wyhamowanie odbicia w krajowym przemyśle. Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrost produkcji sprzedanej (r/r) odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu. Największy w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (+20,1%). Natomiast spadek wystąpił w 13 obszarach, a największy w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego (-20,4%).   ● [PLN]   Gorsze od prognoz dane GUS deprymowały złotego (max. EUR/PLN 4,4639, USD/PLN 3,7702). Dodatkowym zmartwieniem PLNa (i pozostałych walut EM) były obawy o finał amerykańsko-chińskiego sporu o TikToka oraz niepewny wynik listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach. Niepokoi też impas w negocjacjach między Brukselą i Londynem ws. warunków Brexitu i w Kongresie USA ws. kolejnych bodźców fiskalnych dla Amerykanów i gospodarki oraz gwałtowny wzrost liczby zachorowań na Covid-19 w Europie. W piątek francuskie ministerstwo zdrowia zaraportowało największy dobowy przyrost nowych zachorowań na Covid-19 od początku epidemii. Niestety podobny smutny rekord padł w sobotę w Polsce.   ● [G10]   W tej sytuacji zainteresowaniem cieszył się bezpieczny jen, który w stosunku do dolara stał się najdroższy od 7 tygodni (USD/JPY min. 104,28). Pozycji zielonej waluty wobec euro (EUR/USD min. 1,1826- max. 1,1852) broniła wiadomość o nadspodziewanej poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów we wrześniu. Indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł z 74,1 (w sierpniu) do 78,9 pkt, wobec prognozowanych 75 pkt.

Przed nami

   ● [GUS]   Na początku tygodnia dowiemy się jak kształtowała się polska sprzedaż detaliczna w sierpniu. Rynek spodziewa się spadku jej dynamiki z 2,7% r/r (w lipcu) do 2,4%. Niższy wynik może sprowadzić czarne chmury nad złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,8000). W razie pozytywnej niespodzianki polska waluta dostanie wiatru w żagle (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,7400).   [FED]   Gracze globalni czekają na wystąpienia aż 4 polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej swoje wypowiedzi zaplanowane mają: prezes FED Jerome Powell ( o g. 16:00), członek zarządu Lael Brainard (o g. 18:00), prezes oddziału FED w Dallas Robert Kaplan (wtorek o g. 00:00) oraz wiceprzewodniczący FOMC John Williams (wtorek o g. 00:00). Utra-gołębi przekaz monetarny osłabi dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1875), a umiarkowany optymizm makroekonomiczny go umocni (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820).   ● [Eko-hit tygodnia]   Najważniejszym wydarzeniem makro rozpoczynającego się tygodnia będzie środowa publikacja wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i Stanów Zjednoczonych. Warto również śledzić na bieżąco informacje nt. sytuacji epidemiologicznej oraz negocjacji ws. warunków Brexitu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.