Euro psuje szyki ECB

(piątek, 09-10, 8:00)

 Koronawirus w Polsce: wczoraj potwierdzono najwięcej nowych przypadków zachorowań na Covid-19 od początku epidemii (4280).
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była wyższa od prognoz.
★ Protokół ECB: politycy Banku martwią się, że umocnienie euro skompensowało część bodźca monetarnego.
★ Chiński juan najdroższy wobec dolara od 18 miesięcy.
★ Kalendarz Eko: protokół z ostatniego posiedzenia RPP. 

Za nami
   ● [PLN]   Coraz większym zmartwieniem dla złotego jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna nad Wisłą. Po tym jak wczoraj Ministerstwo Zdrowia RP potwierdziło wykrycie 4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (największy dobowy przyrost od początku epidemii) kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły prawie 1 grosz. Analitycy zauważyli, że była to jak dotąd jedna z najbardziej wyraźnych reakcji naszej waluty na krajowy raport „covidowy” (max. EUR/PLN 4,4934, USD/PLN 3,8251).   ● [ECB]   Pozycji PLNa broniła nadspodziewanie gołębia treść protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EUR/USD min. 1,1733). Dokument ujawnił, że politycy ECB martwią się iż niedawne umocnienie euro skompensowało część bodźca monetarnego, który miał wspierać regenerację gospodarki europejskiej.   ● [USA]   Złotemu pomagały także relatywnie dobre nastroje inwestycyjne na rynkach globalnych (S&P 500: +0,80%). Budowała je otwartość przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na prezydencki projekt wsparcia dla linii lotniczych. Choć przyznała, że nie zgadza się na wprowadzenie osobnego, "małego" pakietu stymulującego, przeznaczonego wyłącznie dla podniebnych przewoźników. Wg Trumpa „rozmowy zaczynają być produktywne”. Jednak nadmierny optymizm studziła wiadomość o wyższej od prognoz liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (840 tys. wobec oczekiwanych 820 tys. i 849 tys. tydzień wcześniej).   ● [CNH]   Od rana zyskuje juan (USD/CNH min. 6,6998 tj. najniżej od 18 m-cy), którego napędza wyższy od oczekiwań wynik indeksu PMI dla chińskiego sektora usług we wrześniu (54,8 pkt vs prognoza 54,2 pkt).

Przed nami
Wobec niskiej rangi danych makroekonomicznych publikowanych w dniu dzisiejszym rozgrywka na rynkach finansowych będzie się toczyła wokół informacji, napływających ze świata polityki oraz z frontu epidemiologicznego.   ● [Brexit]   Ostanie dni pokazały dużą wrażliwość rynku na wiadomości dot. Brexitu. Ze względu na przyszłotygodniowy deadline negocjacyjny (15-X), inwestorzy o słabszych nerwach mogą zdecydować się na domknięcie pozycji w funtach oraz walutach EU, np. w euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1725) lub w złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8400).   ● [Wybory w USA]   Coraz mniej czasu zostało także do wyborów prezydenckich w Stanach. Nowe sondaże wskazujące rosnącą przewagę Bidena ponownie zaszkodzą dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1780), na czym skorzystają jego rywale z G10 i EM, w tym PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7900). Źródłem niepokoju dla walut rynków wschodzących, a zwłaszcza dla juana, jest środowe nagranie Trumpa, w którym obiecał, że Chiny „zapłacą dużą cenę za to, co zrobili światu [prezydent miał na myśli pandemię]”. Czynnikiem ryzyka jest także dalsza ekspansja koronawirusa.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.