Jak wirus sięga szczytów i ciągnie na dno

(piątek, 02-10, 8:00)

 Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu procedury naruszeniowej wobec Wielkiej Brytanii.
 Polska: we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły bardziej od prognoz.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
 Prezydent Donald Trump poinformował o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa.
 Koronawirus w Polsce: wczoraj padł kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (1967 osób).
 Kalendarz Eko: inflacja HICP w Eurolandzie, raport Departamentu Pracy USA (NFP i stopa bezrobocia) oraz decyzja S&P ws. ratingu kredytowego Polski.

Za nami
   ●
[PLN]   Nowy miesiąc i kwartał rozpoczęły się dla złotego obiecująco. Naszą walutę pozytywnie stymulował większy od prognoz wzrost krajowych cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu (3,2% r/r wobec oczekiwanych 2,9%). Na rynkach globalnych sprzyjała jej również poprawa nastrojów inwestycyjnych, wynikająca z rosnących nadziei na osiągnięcie porozumienia ws. nowego pakietu stymulacyjnego w USA oraz z dobrych wyników makroekonomicznych zanotowanych wczoraj po obu stronach Atlantyku. Indeksy PMI, ISM pokazały solidny wzrost aktywności w przemyśle amerykańskim i europejskim, a liczba nowych wniosków o zasiłek w Stanach była najniższa od początku pandemii (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,4739, USD/PLN min. 3,8052) mogły być jeszcze większe gdyby nie niższy od oczekiwań wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu (50,8 pkt vs prognoza 52,4 pkt), kolejny anty-rekord nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju oraz rosnąca niepewność ws. Brexitu.   ● [GBP]   Niepokój w tej ostatniej sprawie wzrósł po tym jak EU wszczęła procedurę naruszeniową wobec UK w związku z brytyjską ustawą o rynku wewnętrznym, która podważa wcześniejsze zobowiązania prawne Londynu wynikające z porozumienia rozwodowego. Dodatkowym zmartwieniem po obu stronach kanału La Manche był news Reutersa o utrzymaniu różnicy zdań między Unią Europejską a Wielką Brytanią nt. przepisów dot. pomocy państwa dla krajowych firm. Wzrost obawy przed twardym Brexitem zmartwił funta (min. GBP/USD 1,2825, GBP/PLN 4,9041).   ● [Trump]   Dziś rano nastroje inwestycyjne pogorszył tweet prezydenta Trumpa, w którym poinformował o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. W wyniku tej wiadomości zyskuje bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,1696) natomiast spadają kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy giełdowe.

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy czekają przede wszystkim na publikację amerykańskich „Payrolls'ów”, które pokażą progres w odbudowie rynku pracy USA. Analitycy spodziewają się, że we wrześniu przybyło 850 tys. miejsc pracy. Wśród pozostałych wiadomości zawartych w raporcie Departamentu Pracy poznamy także dane nt. stopy bezrobocia (prognoza zakłada spadek z 8,4% do 8,2%) oraz średniej płacy godzinowej (rynek oczekuje wzrostu z 4,7% r/r do 4,8% r/r).   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki największej gospodarki świata zwiększą apetyt na globalne ryzyko inwestycyjne, co powinno sprzyjać walutom rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,8000), szkodząc jednocześnie bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1770). Natomiast gorsze od prognoz dane z USA przyniosą odwrotny skutek (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1670 ; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8900). O pozycji wyjściowej wspólnej waluty zdecyduje publikacja wstępnego wyniku inflacji HICP w strefie euro. Dane te nabrały dodatkowego znaczenia w kontekście niedawnej wypowiedzi prezes ECB o tym, że Rada rozważy opcję przekroczenia celu inflacyjnego [na wzór FEDu]. Z punktu widzenia złotego ważna też będzie decyzja agencji Standard & Poor ws. ratingu kredytowego Polski, która zostanie ogłoszona po zamknięciu sesji giełdowej w Warszawie. Scenariusz bazowy zakłada utrzymanie statusu quo.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.