Szczyt EU: wóz czy przewóz z UK

(czwartek, 15-10, 8:00)

 Bloomberg: UK będzie kontynuować wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia z EU ws. przyszłych stosunków.
★ Mnuchin (Biały Dom): osiągnięcie dealu ws. nowego pakietu fiskalnego przed wyborami będzie trudne.
★ USA: we wrześniu ceny producentów wzrosły bardziej, niż się spodziewano.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj padły dobowe rekordy nowych zachorowań (6526 osób) i zgonów (105 osób) na Covid-19.
★ Kalendarz Eko: szczyt EU, wnioski o zasiłek z USA oraz amerykańskie indeksy NY Empire State i FED z Filadelfii.


Za nami
   ● [PLN ]   Wczorajszy dzień dostarczył kolejnych argumentów za sprzedażą złotego. Należały do nich przede wszystkim dobowe rekordy nowych zachorowań (6526 osób) i zgonów (105 osób) na Covid-19 w naszym kraju oraz innych państwach europejskich (np. we Francji i we Włoszech).   ● [Makro]   Atrakcyjność polskiego pieniądza wystawiły również na próbę nowe dane GUS nt. bilansu płatniczego, które pokazały nadspodziewany spadek salda na rachunku bieżącym w sierpniu (947 mln EUR vs prognoza 1200 mln). Ponadto znacząco w dół zrewidowano analogiczne dane za lipiec (z 1620 mln EUR do 1012 mln). Kolejnym makro-zmartwieniem dla złotego i pozostałych walut EU (zwłaszcza dla euro: EUR/USD min. 1,1720) był niższy od prognoz wynik produkcji przemysłowej w Eurolandzie (0,7% w VIII m/m vs prognoza 0,8% m/m). Pesymistyczne nastroje rynkowe (max. EUR/PLN 4,5355, USD/PLN 3,8632) wzmocniła wypowiedź amerykańskiego sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, który oznajmił, że osiągnięcie porozumienia ws. nowego pakietu fiskalnego przed listopadowymi wyborami będzie trudne. Klimat inwestycyjny poprawiła nieco popołudniowa wiadomość o większym od oczekiwań wzroście cen producentów w USA (0,4% r/r we IX vs prognoza 0,2%).  [Brexit]   Straty PLNa zredukował także news Bloomberga o tym, że Wielka Brytania (wbrew wcześniejszemu ultimatum Johnsona) będzie kontynuować po 15 października wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia z Unią ws. przyszłych stosunków. Rzecz jasna informację tę bardzo polubił funt (max. GBP/USD 1,3056, GBP/PLN 5,0160). Jego zyski mogły być jeszcze większe, ale inwestorzy z rezerwą podeszli do wiarygodności źródeł Bloomberga, gdyż zauważyli, iż nowe doniesienia kontrastowały z niedawnymi przeciekami tej samej agencji o tym, że premier UK nie blefował i zamierza zerwać negocjacje rozwodowe w przypadku braku porozumienia do połowy tego miesiąca.

Przed nami
   ●
[Brexit cd.]   Dziś mija "deadline" wyznaczony przez premiera Johnsona (UK) na uzgodnienie umowy handlowej z Unią po Brexicie. Oczywiście najbardziej optymistyczny wariant dla funta, euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1770) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,8000) zakłada wypracowanie porozumienia na dzisiejszym szczycie państw Wspólnoty. Wydaje się, że waluty EU mogłyby także z ulgą przyjąć realizację wczorajszego scenariusza zasygnalizowanego przez Bloomberga, w którym mimo braku osiągnięcia porozumienia Brytyjczycy pozostaliby przy stole negocjacyjnym. W przypadku ich zerwania należy się liczyć z dużą wyprzedażą na rynkach GBP, EUR (punkt wsparcia EUR/USD 1,1720) i CEE, wliczając PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,8700).   ● [Makro]   Mimo aktualnego prymatu polityki nie można zapominać o nowych danych makro. O godzinie 10:00 GUS poda finalną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu. Z kolei po południu poznamy cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz amerykańskie indeksy FED z Filadelfii oraz NY Empire State. Warto także śledzić ogłoszenie raportu agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany zapasów paliw za oceanem. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień polityków FED (Bostic, Quarles, Kaplan, Kashkari) i ECB (Lagarde).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.