Wzrost makro, wzrost zachorowań, wzrost nadziei

(poniedziałek, 19-10, 8:00)

 Premier UK: powinniśmy przygotować się na brak umowy handlowej z Unią.
★ USA: we wrześniu sprzedaż detaliczna była dużo wyższa od prognoz, ale produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła.
 Dyrektor generalny Pfizera: do końca listopada złożymy wniosek o autoryzację korona-szczepionki.
★ Chińska gospodarka urosła w III kw. o 4,9% r/r, co na ten moment daje Chinom wzrost PKB w 2020 na poziomie 0,7%.
★ Koronawirus w Polsce: w sobotę padł kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (9.622 osób).
★ Kalendarz Eko: dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w PL, amerykański indeks nastrojów na rynku nieruchomości (NAHB) oraz wystąpienia trzech polityków FED (Williamsa, Bostica i Harkera).

Za nami
Podczas piątkowej sesji złoty pogłębił straty zarówno wobec euro, jak i w stosunku do dolara. Zdecydowały o tym dwa wydarzenia.   ● [USA, Brexit]   Pierwszym była informacja o nieoczekiwanym spadku amerykańskiej produkcji przemysłowej we wrześniu (-0,6% m/m vs prognoza 0,5%). Natomiast drugim była wypowiedź Borissa Johnsona o tym, że trzeba przygotować się na brak umowy handlowej UK-EU. Jego rzecznik poinformował, że negocjacje z Unią zostały zakończone. Naturalnie największym przegranym tych słów był funt szterling (GBP/USD min. 1,2875).   ● [Szczepionka]   Straty polskiego pieniądza (max. EUR/PLN 4,5820, USD/PLN 3,9047) zredukowały lepsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej w USA (1,9% wobec oczekiwanych 0,7%) oraz pokrzepiające sygnały z frontu epidemiologicznego. Dyrektor generalny amerykańskiego Pfizera Albert Bourla powiedział, że do końca listopada jego firma może złożyć wniosek o autoryzację szczepionki przeciwko Covid-19, którą opracowuje wspólnie z niemieckim BioNTech’em. Pozytywnie na tę informacje zareagowali również gracze z Wall Street (DJIA: +0,39%).   ● [Trump]   Nastroje inwestycyjne poprawiła także nowa deklaracja prezydenta Trumpa o gotowości zaakceptowania większego, niż proponują Demokraci pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki.

Przed nami
   ●
[Scenariusze]   Dziś inwestorzy mają do wyboru czy odreagować weekendowe korona-rekordy w Europie, czy może zdyskontować poranne dobre dane z Chin nt. PKB za III kw. oraz przede wszystkim te dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej we wrześniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). W przypadku realizacji pierwszego scenariusza trzeba się liczyć ze spadkiem wyceny walut europejskich (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680; punkty oporu EUR/PLN: 4,5900, USD/PLN: 3,9100), zaś materializacja drugiego przyniesie ich wzrost (punkt oporu EUR/USD: 1,1770; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8300).   ● [GUS]   Krajowym wyzwaniem dla złotego będą dane GUS nt. zatrudnienia i wynagrodzeń we wrześniu, które pokażą aktualną kondycję naszego rynku pracy.   ● [USA]   W dzisiejszym kalendarzu Eko warto zwrócić uwagę na amerykański wskaźnik nastrojów na rynku nieruchomości NAHB oraz na wystąpienia trzech polityków FED (Williamsa, Bostica i Harkera).   ● [Kolejne dni]   Najważniejszym wydarzeniem makro rozpoczynającego się tygodnia będzie publikacja wstępnych wyników indeksów PMI dot. Europy i Stanów Zjednoczonych, która odbędzie się w piątek. Nie zabraknie również ważnych danych z krajowego podwórka. Jutro poznamy wrześniowy wynik polskiej produkcji przemysłowej, a pojutrze sprzedaży detalicznej. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne z Europy, w tym oczywiście z Polski. Nie mogą umknąć naszej uwadze najnowsze sondaże przedwyborcze z USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.