Prężni Włosi, hojny Trump

(poniedziałek, 12-10, 8:00)

Włochy: w sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła dużo bardziej niż oczekiwano.
Trump: negocjacje ws. nowego programu stymulacyjnego przebiegają pomyślnie i dojdzie do "dużego porozumienia".
Protokół RPP: "członkowie Rady ocenili, że w kolejnych miesiącach można oczekiwać kontynuacji ożywienia aktywności gospodarczej” w Polsce.
Koronawirus w Polsce: w sobotę padł kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (5300 osób).
Kalendarz Eko: wystąpienia prezesa oraz wiceprezesa ECB.

Za nami
Końcówka tygodnia należała do euro, złotego oraz juana.   ● [Włochy]   Wspólnym silnikiem piątkowej aprecjacji EUR (max. 1,1832 USD) i PLNa były drugorzędne dla inwestorów dane o produkcji przemysłowej z Włoch. Po jej wzroście o 7,7% m/m w sierpniu (rynek oczekiwał 1,3%) odbicie w tym kraju uzyskało pełny kształt litery „V”.   ● [USA]   Nasza waluta była także beneficjentem wzrostu optymizmu ws. kolejnego programu pomocy dla amerykańskiej gospodarki. Trump poinformował na Twitterze, że negocjacje przebiegają pomyślnie i dojdzie do "dużego porozumienia". Ponadto w wywiadzie radiowym powiedział, że chce aby pakiet przewyższał propozycje Republikanów i Demokratów. Wg przecieków CNBC z Białego Domu, prezydent chce zwiększyć ten pakiet do 1,8 mld USD (wobec proponowanych 1,6 mld USD). Lokalnym wsparciem dla polskiego pieniądza (min. EUR/PLN 4,4590, USD/PLN 3,7700) była relatywnie optymistyczna treść protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. „Członkowie Rady ocenili, że w kolejnych miesiącach można oczekiwać kontynuacji ożywienia aktywności gospodarczej” w Polsce.   ● [CNH]   Największym piątkowym wygranym był jednak juan, który ma sobą najlepszą sesję od lutego 2016 (USD/CNH: -1,44%). Po powrocie ze świątecznego tygodnia renminbi dyskontował spadek szans Trumpa na reelekcję.

Przed nami
   ● [Scenariusze]   Pusty kalendarz ekonomiczny nie wywoła dziś żadnych emocji. Co prawda swoje wystąpienia zaplanowane mają prezes i wiceprezes ECB, jednak ze względu na znane gołębie poglądy Lagarde i Guindosa, nie należy przeceniać wpływu ich kolejnych wypowiedzi w tym samym tonie na przebieg sesji. Brak nowych impulsów może na zasadzie bezwładności stymulować popyt na polską walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,3700) oraz podaż bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1835). Z drugiej strony apetyt na złotego będzie studzić (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8400) coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju oraz zbliżający się termin zakończenia negocjacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią (15-X). Utrzymywanie się różnicy stanowisk będzie zwiększało zieloną walutę jako bezpieczną przystań dla krótkoterminowego kapitału (punkt wsparcia EUR/USD 1,1735).   ● [Kolejne dni]   Makro-emocjonalną rekompensatą będzie wtorek, kiedy poznamy wyniki bilansu handlu zagranicznego Chin, niemieckiego indeksu ZEW oraz amerykańskiej inflacji CPI. W drugiej części tygodnia publikacje eko ustąpią pierwszeństwa polityce. W czwartek odbędzie się unijny szczyt ws. Brexitu oraz druga debata prezydencka w USA. Wokół amerykańskiego wydarzenia jest jeszcze wiele wątpliwości gdyż Joe Biden uzależnia swój udział od aktualnego wyniku testu Donalda Trumpa na koronawirusa, zaś obecny prezydent nie zgadza się na debatę w formie on-line. Po pierwszym starciu w większości sondażach na prowadzeniu umocnił się kandydat Demokratów.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.