Powrót Borysa

(czwartek, 22-10, 8:00)

★ Polska: sprzedaż detaliczna nadspodziewanie wzrosła we wrześniu, ale nastroje konsumentów pogorszyły się w październiku.
★ Barnier (KE): nowa umowa handlowa z Wielką Brytanią jest „w zasięgu ręki”. UK: wracamy do negocjacji.
★ Koronawirus w Polsce: dobowa liczba nowych zachorowań na Covid-19 przekroczyła 10 tysięcy.
★ Kalendarz Eko: dane z USA (wnioski o zasiłek, sprzedaż domów na rynku wtórnym, indeks Kansas FED dla przemysłu) oraz debata Trump-Biden.


Za nami

   ● [GUS]   W środę złoty ponownie znalazł się w spirali wyprzedaży. PLN powrócił do trendu spadkowego po wiadomości o pogorszeniu nastrojów polskich konsumentów w tym miesiącu (wg wskaźników BWUK i WWUK). Na dokładkę GUS podał, że „w październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki (za wyjątkiem handlu hurtowego) kształtuje się na niższym poziomie niż w miesiącu poprzednim”. W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem okazały się tylko nieco lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu (2,7% r/r vs prognoza 2,2%).   ● [Wirus]   Nie-mniejszym zmartwieniem dla polskiej waluty był raport Ministerstwa Zdrowia RP, który pokazał, że ostatniej doby potwierdzono ponad 10 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju (najwięcej od początku epidemii). Jakby w krajowej gospodarce było za mało problemów, z dnia na dzień znacząco wzrosła liczba osób przebywających na kwarantannie (o 45,6 tys. tj. +15,75%).   ● [EU-UK]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,5891, USD/PLN 3,8790) amortyzowały słowa głównego negocjatora warunków Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej Michela Barniera o tym, że nowa umowa handlowa z Wielką Brytanią jest „w zasięgu ręki”. Możliwe, że to pod ich wpływem Londyn zgodził się na wznowienie negocjacji z Brukselą. Nadzieje na unijno-brytyjskie porozumienie przełożyły się na silny wzrost wyceny funta szterlinga (max. GBP/USD 1,3171, GBP/PLN 5,0795; min. EUR/GBP 0,9013), który ma za sobą najlepszą sesję od marca. W mniejszym stopniu zyskało euro (EUR/USD max. 1,1881).  

Przed nami
   ●
[USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę przyciągają nowe publikacje z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 Departament Pracy USA poda najnowsze dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ubiegłotygodniowym raporcie ich liczba niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, wzmacniając obawy, że odbicie na największym na świecie rynku pracy traci impet.   ● [Scenariusze]   Kolejna zwyżka wniosków pogorszy nastroje inwestycyjne, co będzie sprzyjać bezpiecznemu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD 1,1830) i szkodzić ryzykownym walutom EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Półtorej godziny później tj. o g. 16:00 poznamy wrześniowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Następny rekord na tamtejszym rynku nieruchomości stworzy bardziej przyjazny klimat dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300) i bardziej ryzykownych aktywów, a szkodliwy dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1880). Oprócz tego dziś zobaczymy jeszcze jak wyglądała aktywność produkcyjna w rejonie Kansas City w październiku. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień publicznych polityków ECB (Hakkarainena) i FED (Barkina i Daly). Inwestorzy czekają także na ostatnią debatę prezydencką z udziałem Donalda Trumpa i Joe Bidena, która odbędzie się o g. 3:00 w nocy. Niepokój przed listopadowymi wyborami wzbudziła wypowiedź dyrektora agencji wywiadu USA Johna Ratcliffe’a, który ostrzegł, że Iran oraz Rosja próbują ingerować w ich wynik. Języczkiem u wagi pozostaje finał negocjacji Demokratów i Białego Domu ws. nowego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki amerykańskiej.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.