Unia i Trump śpieszą się powoli

(środa, 07-10, 8:00)

 Trump wstrzymał rozmowy nt. stymulacji gospodarki amerykańskiej do czasu rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich.
 Bloomberg: EU nie ma zamiaru śpieszyć się z zakończeniem negocjacji handlowych z UK do 15 października.
 W sierpniu deficyt handlowy USA był największy od 14 lat.
 Koronawirus w Polsce: wczoraj padł dobowy rekord zgonów z powodu Covid-19 (58 osób).
 Niemcy: w sierpniu produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła.
 Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych, dane nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz protokół FED. 

Za nami
We wtorek pierwsze strony serwisów ekonomicznych zostały zdominowane przez nowe wiadomości dot. Brexitu i amerykański pakiet stymulacyjny oraz wypowiedzi bankierów centralnych z FED i ECB.   ● [Brexit, Trump]   Niepewność w pierwszej sprawie wzrosła po tym jak Bloomberg podał, że Unia Europejska nie ma zamiaru śpieszyć się z zakończeniem negocjacji handlowych z Wielką Brytanią do 15 października br. (planowany termin zakończenia rozmów). Wg agencji Bruksela nie planuje ustępować Johnsonowi, uznając jego groźbę zerwania rozmów za blef. Nie jednego inwestora zmartwiły też słowa Trumpa o tym, że wstrzymał rozmowy nt. stymulacji gospodarki do czasu rozstrzygnięcia listopadowych wyborów. Działania amerykańskiego prezydenta zatrzymały złotego i jego sojuszników z EM (min. EUR/PLN 4,4736, USD/PLN 3,7949), wspierając jednocześnie bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1725).   ● [FED, ECB]   Na nic zdał się apel prezesa FEDu, który kilka godzin wcześniej wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych do dalszej pomocy ekonomicznej. Jerome Powell nazwał amerykańskie ożywienie gospodarcze „silnym”, ale „niepełnym”. Z kolei jego vis a vis z ECB Christina Lagarde ostrzegła, że powrót korona-restrykcji oraz zaprzestanie wsparcia fiskalnego stanowią zagrożenie dla odbicia w strefie euro.   ● [Makro]   Spośród nowych informacji ze świata makroekonomicznego warto wspomnieć o największym od 14 lat deficycie handlowym USA w sierpniu (-67,1 mld USD vs prognoza -66,1 mld USD). 

 

Przed nami
W dzisiejszym rozkładzie jazdy eko główne miejsce zajmują polska oraz amerykańska polityka monetarna.   ●
[RPP]   W kolejności chronologicznej najpierw poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. poziomu stóp NBP (rynek oczekuje utrzymania statusu quo), a następnie komunikat podsumowujący posiedzenie Rady (o g. 16:00). W jego treści inwestorzy będą doszukiwać się odniesień do niedawnej deprecjacji złotego oraz ekspansji koronawirusa w naszym kraju.   ● [FED]   Na koniec dnia (tj. o g. 20:00) czeka nas publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Warto przypomnieć, że wrześniowa decyzja FED nie była jednogłośna, a rozbieżności dotyczyły sposobu sformułowania nowego celu inflacyjnego. Zdaniem analityków Scotiabanku, w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę opinię pozostałych członków Komitetu, którzy w tym roku nie mają prawa głosu w sprawach polityki monetarnej za oceanem.   ● [Scenariusze]   Przewaga zwolenników łagodnego kursu będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1810), a jastrzębia większość go uskrzydli (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1720). Niezależnie od treści protokołu, złoty oraz inne znaki pieniężne rynków wschodzących znajdą się w opozycji do zielonej waluty. Na drodze do ew. osłabienia polskiego pieniądza staną najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8400, a jej umocnienie będą ograniczały punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7900.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.