Nieugięty Macron, dyskontowany Biden, zmartwiony FED

(czwartek, 08-10, 8:00)

 Bloomberg: Macron jest nieugięty w żądaniach ws. utrzymania dostępu dla francuskich rybaków do wód brytyjskich po Brexicie.
 Wall Street: Dow Jones Industrial ma za sobą najlepszą sesję od lipca.
 Protokół FED: politycy Banku martwią się, że brak dalszych bodźców fiskalnych zagrozi regeneracji amerykańskiej gospodarki.
 Koronawirus w Polsce: wczoraj padł kolejny dobowy rekord nowych zakażeń (3003 osób).
 Kalendarz Eko: protokół ECB oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami
   ●
[Brexit]   W środę inwestorzy stali się jeszcze bardziej sceptyczni ws. szans zawarcia umowy handlowej Brytyjczyków z Unią. Wiarę w porozumienie w tej sprawie zmniejszył news Bloomberga o tym, że prezydent Macron (FR) jest nieugięty w swoich żądaniach ws. utrzymania dostępu dla francuskich rybaków do wód brytyjskich po Brexicie. Wg przecieków z Londynu premier Johnson (UK) nie blefuje i zamierza zerwać negocjacje rozwodowe w przypadku braku porozumienia do 15 października br. Wizja nieuporządkowanego rozwodu szkodziła funtowi (min. GBP/USD 1,2851, GBP/PLN 4,8936) oraz niektórym walutom EU, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,4909, USD/PLN 3,8206).   ● [Polityka USA]   Straty PLNa ograniczyła deprecjacja konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1782), który zaczął dyskontować zwycięstwo Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich. W ostatnim sondażu Reuters/Ipsos jego przewaga nad Trumpem była największa od miesiąca. Ponadto część graczy zaczęła obstawiać scenariusz, w którym Demokraci zdobędą większość w Senacie. Zdaniem analityków taki rozwój wypadków zwiększyłby prawdopodobieństwo zastosowania większego bodźca fiskalnego dla stymulacji amerykańskiego wzrostu ekonomicznego, co z automatu osłabiłoby zieloną walutę. Po tym jak we wtorek Trump wstrzymał negocjacje ws. pakietu pomocowego dla gospodarki USA, wczoraj próbował odzyskać twarz tweetując o swoim wsparciu dla linii lotniczych, ochronie płac i chęci wysłania do wszystkich Amerykanów czeków stymulacyjnych (DJIA: +1,91%).   ● [FED]   Opublikowany wieczorem protokół FED pokazał obawy polityków Banku o to, że brak kolejnych bodźców fiskalnych zagrozi odbiciu amerykańskiej gospodarki. „Wielu uczestników spotkania podkreśliło, że ich prognozy makro zakładały dodatkowe wsparcie fiskalne i jeśli przyszłe wsparcie będzie znacznie mniejsze lub pojawi się znacznie później to tempo ożywienia może być wolniejsze”.

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dziś kierunek inwestycji wyznaczą: publikacja protokołu Europejskiego Banku Centralnego oraz dane z amerykańskiego raportu jobless claims. Zapis ostatniego spotkania ECB pozwoli zweryfikować niedawne doniesienia Reutersa o podziale panującym w Banku. Wg źródeł agencji jastrzębie skrzydło Rady chciało spowolnić tempo skupu obligacji we wrześniu i nie zgadzało się z prognozami makro. Natomiast część gołębi sprzeciwiała się nieśmiałemu podejściu do niedawnej aprecjacji euro. Ciekawą kwestią, która może być zaadresowana w protokole, jest także ew. zmiana strategii celu inflacyjnego. Z kolei najnowsze dane ze Stanów o liczbie nowych osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek, pokażą najświeższy obraz amerykańskiego rynku pracy.   [Scenariusze]   Dla złotego najbardziej korzystny byłby dziś scenariusz zakładający spadek (t/t) wniosków w USA (globalny wzrost apetytu na ryzyko) oraz gołębi protokół ECB, zwiększający atrakcyjność inwestycyjną walut CEE w Europie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7900). Przeciwna kombinacja byłaby szkodliwa dla naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8400). Jeżeli utrzyma się korelacja z ostatnich dni kurs EUR/USD będzie podążał za nastrojami panującymi na rynku. Ich pogorszenie będzie premiować dolara (punkt wsparcia: 1,1730), a poprawa sprzyjać euro (punkt oporu: 1,1810).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.