Złoty w niełasce

(środa, 28-10, 8:00)

 Koronawirus w Polsce: wczoraj padł kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (16 300 osób).
★ BIEC (PL): odbudowa krajowego popytu to zbyt mało by wejść na ścieżkę rozwoju.
★ Łon (RPP): nie można wykluczyć dalszego łagodzenia polskiej polityki pieniężnej.
 Francuskie media: prezydent Macron może wprowadzić miesięczny lockdown.
★ Kalendarz Eko: dane nt. zmiany zapasów paliw w USA.

Za nami
   ●
[PLN]   We wtorek polska waluta pozostała w niełasce u inwestorów. Anty-złotówkowe nastroje wzmocnił kolejny smutny rekord nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju (16 300 osób), który zwiększył obawy przed wprowadzeniem pełnego lockdownu nad Wisłą. Ryzyko takiego scenariusza odzwierciedlały spadające rentowności polskich obligacji skarbowych (np. 10-letnie min. 1,166% tj. najniżej od maja br.). Dodatkowym obciążeniem dla PLNa był artykuł Eryka Łona z RPP, w którym napisał, że w przypadku bardzo dynamicznego rozwoju epidemii nie można wykluczyć dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, w tym cięcia stóp NBP i rozszerzenia skupu aktywów. Złotemu nie przysłużyła się także publikacja krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC. Choć w październiku indeks WWK znalazł się na poziomie bliskim wartościom sprzed pandemii (161,2 pkt; poprzednio 159,3 pkt), to w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że „odbudowa popytu krajowego to zbyt mało aby wejść ponownie na ścieżkę przyspieszonego rozwoju”.   ● [USA]   Straty PLNa (max. EUR/PLN 4,6070, USD/PLN 3,9140) amortyzowały lepsze od prognoz dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe we wrześniu oraz aktywności produkcyjnej w Richmond w październiku. Rysą na tym obrazie makroekonomicznym była wiadomość o spadku zaufania amerykańskich konsumentów w tym miesiącu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym kalendarzu ekonomicznym).   ● [EUR/USD]   Mimo przewagi dobrych wyników zza oceanu kurs EUR/USD zakończył wczorajszą sesję poniżej granicy 1,1800 (min. 1,1765), gdyż na niekorzyść euro inwestorzy odebrali newsa o planach miesięcznego lockdownu we Francji.

Przed nami
W oczekiwaniu na konkluzje z jutrzejszego posiedzenia ECB oraz publikacje wstępnych wyników PKB USA (również jutro) i Eurolandu (w piątek) w III kwartale, dziś trzeba nastawić radary na Londyn, Paryż oraz Berlin.   ● [UK-EU]   Właśnie do środy główny negocjator Brexitu z ramienia KE Michel Barnier przedłużył swój pobyt nad Tamizą, aby kontynuować negocjacje umowy handlowej z Wielką Brytanią. Według Sunday Telegraph decyzja o wydłużeniu rozmów pojawiła się po tym, jak negocjatorom udało się osiągnąć porozumienie w 90% kwestii. Kompromisowe sygnały ws. pozostałych 10% będą wodą na młyn funta oraz walut EU (punkty oporu EUR/USD: 1,1840; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8500).   ● [FR, DE]   Czynnikiem ryzyka dla euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1725) i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6100, USD/PLN: 3,9200) są dzisiejsze decyzje Emmanuela Macrona i Angeli Merkel ws. ewentualnego wprowadzenia lockdownu we Francji oraz w Niemczech. O możliwości niemieckiego scenariusza poinformował w poniedziałek dziennik Bild.   ● [Wirus, wybory]   Coraz wyższą rangę mają codzienne raporty z frontu walki z pandemią w krajach EU oraz w USA. Zdaniem analityków trudna sytuacja epidemiologiczna w Stanach podnosi ryzyko i zwiększa niepewność co do wyniku przyszłotygodniowych wyborów prezydenckich.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.