Trump i macroeconomia stają na nogi

(wtorek, 06-10, 8:00)

 Prezydent Trump opuścił szpital, w którym przebywał z powodu zakażenia koronawirusem.
★ Niemcy: we wrześniu aktywność w sektorze usług (wg PMI) niespodziewanie wzrosła.
★ USA: we wrześniu aktywność w sektorze usług (wg ISM) wzrosła powyżej poziomu sprzed pandemii.
★ Chiny oskarżają USA o złamanie zasad WTO ws. TikToka.
★ Kalendarz EKO: bilans HZ USA, amerykański raport JOLTS oraz wystąpienia publiczne Powella i Harkera (FED). 


Za nami

   ● [Trump]   Pomyślne wiadomości o stanie zdrowia prezydenta USA przyniosły poprawę nastrojów inwestycyjnych na świecie. Ich potwierdzeniem była wczorajsza aktywność Trumpa na Twitterze (ponad 20 wpisów). W jednym z nich zapowiedział, że wieczorem opuści szpital wojskowy Walter Reedi i będzie kontynuował leczenie koronawirusa w Białym Domu.   ● [Makro]   Źródłem optymizmu na Starym Kontynencie był mniejszy niż zakładano spadek aktywności w usługach strefy euro we wrześniu (PMI: 48 pkt vs prognoza 47,6 pkt). Przyczyną tego zjawiska była niespodziewana ekspansja sektora usług w Niemczech (PMI: 50,6 pkt vs prognoza 49,1 pkt). Oczekiwania rynkowe przewyższyły również dane nt. nastrojów panujących wśród inwestorów w Eurolandzie (Sentix: -8,3 pkt w X vs prognoza -9,5 pkt) oraz sprzedaży detalicznej (4,4% m/m w VIII vs prognoza 2%). Ekonomicznym optymizmem powiało także ze Stanów Zjednoczonych. We wrześniu aktywność w sektorze usług przekroczyła poziom sprzed pandemii (ISM: 57,8 pkt vs prognoza 56 pkt).   ● [FX]   Kombinacja dobrych wiadomości ze świata geo i makro zachwiała bezpiecznym dolarem (EUR/USD max. 1,1799), sprzyjając jego rywalom z rynków wschodzących, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,4791, USD/PLN 3,8050). Zyski EM ograniczało oskarżenie USA przez Chiny o złamanie zasad Światowej Organizacji Handlu, kiedy zbanowały TikToka.

Przed nami

Dziś uwaga inwestorów skupia się na wydarzeniach zaplanowanych w Stanach Zjednoczonych.   ● [Makro]   O godzinie 14:30 amerykański Departament Handlu poda sierpniowy bilans handlu zagranicznego. Mając na uwadze fakt, że jest to ostatnia publikacja danych HZ przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, ew. wzrost deficytu handlowego może być okazją do nasilenia anty-chińskiej strategii przez Trumpa. Półtorej godziny później poznamy raport JOLTS, który poinformuje nas o liczbie wakatów w gospodarce USA w sierpniu.   ● [FED]  Następnie (tj. o g 16:30) prezes FED Jerome Powell wygłosi przemówienie przed Stowarzyszeniem Ekonomistów Biznesu. Już po zamknięciu sesji europejskiej swoje wystąpienie ma zaplanowane prezes oddziału FED z Filadelfii Patrick Harker.   ● [Scenariusze]   Ponury przekaz z FOMC, kolejne słabsze dane z rynku pracy oraz protekcjonistyczne komentarze Trumpa na Twitterze mogą pogorszyć klimat inwestycyjny, na czym ucierpią waluty rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,8600) i skorzysta bezpieczny dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1720). Odwrotny splot przyniesie wzrost notowań walut spod znaku EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,8000) i spadek wyceny USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1810).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.