Podwójna recesja za Odrą?

(wtorek, 27-10, 8:00)

 Niemcy: w październiku nastroje przedsiębiorców pogorszyły się po raz pierwszy od 6 miesięcy.
★ Chiny nałożą sankcje na amerykańskie podmioty, które uczestniczyły w sprzedaży broni Tajwanowi.
★ Żyżyński (RPP): nie widzę perspektyw na zacieśnienie polityki pieniężnej NBP za kadencji obecnej Rady.
★ Wall Street: Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszą sesję od września.
★ Kalendarz Eko: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury dla PL wg BIEC, zamówienie na dobra trwałe w USA oraz amerykańskie indeksy: FED Richmond oraz zaufania konsumentów.

Za nami
   ● [IFO]   Wczorajsza wiadomość o pierwszym od sześciu miesięcy spadku nastrojów niemieckich przedsiębiorców urealniła ryzyko podwójnej recesji za Odrą. W październiku indeks IFO nadspodziewanie spadł z 93,4 pkt (we wrześniu) do 92,7 pkt, wobec oczekiwanych 93 pkt. W komunikacie Instytutu podano, że tamtejsze firmy martwią się silnym wzrostem nowych zachorowań na Covid-19 w Europie. Ich obawy udzieliły się wczoraj euro (EUR/USD min. 1,1803) oraz walutom regionu CEE, w tym złotemu.   ● [ChRL-USA]   Źródłem niepokoju dla rynków wschodzących oraz PLNa był komunikat ministerstwa zagranicznego Chin, w którym poinformowano o zamiarze nałożenia sankcji na amerykańskie podmioty uczestniczące w sprzedaży broni Tajwanowi. Anty-inwestycyjne nastroje (ropa Brent: -2,30%, DJIA: -2,29%) wzmocnił nowy, dobowy korona-rekord w Stanach Zjednoczonych (68 767 osób) oraz impas w negocjacjach ws. nowego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki.   ● [RPP]   Lokalnym obciążeniem dla naszej waluty była wypowiedź Jerzego Żyżyńskiego z RPP, który nie widzi perspektyw na zacieśnienie polityki pieniężnej NBP za kadencji obecnej Rady. Ponadto polityk przyznał, że „słabszy złoty sprzyjałby mobilizacji eksportu, co byłoby korzystne dla ożywienia gospodarki po kryzysie”. Straty PLNa (max. EUR/PLN 4,5867, USD/PLN 3,8854) oraz innych ryzykowanych aktywów amortyzował news Financial Times o tym, że korona-szczepionka, przygotowywana wspólnie przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern farmaceutyczny AstraZeneca, daje silną odpowiedź immunologiczną u osób starszych.

Przed nami

   ● [PL]   Już o godzinie 9:00 opublikowany zostanie październikowy wynik krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC, który poinformuje nas o przyszłych tendencjach w polskiej gospodarce. Ewentualny spadek tego indeksu zwiększy obawy o kontynuację ożywienia ekonomicznego nad Wisłą, co może odstraszyć inwestorów od złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8900). W przypadku wzrostu WWK polska waluta może zacząć dzień od pozytywnej korekty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8400).   ● [USA]   Graczom z rynku EUR/USD kierunek wyznaczą publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 13:30 Biuro Analiz Ekonomicznych administracji USA poda wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałe we wrześniu. Natomiast półtorej godziny później (tj. o g. 15:00) poznamy październikowe wartości indeksów: FED Richmond oraz zaufania konsumentów - Conference Board. Jeśli utrzyma się bieżąca tendencja, w przypadku słabych danych dolar zyska dzięki swojemu statusowi bezpiecznej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1770), a przy lepszych wynikach straci na wartości (punkt oporu: 1,1870).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.