Kumulacja dobrych wiadomości zza oceanu

(czwartek, 01-10, 8:00)

 Lagarde (prezes ECB): Rada rozważy opcję przekroczenia celu inflacyjnego [na wzór FEDu].
 ADP: we wrześniu zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło jeszcze bardziej niż oczekiwano.
 Aktywność wytwórcza w rejonie Chicago była we wrześniu najwyższa od prawie dwóch lat.
 Mnuchin (sekretarz skarbu USA): osiągnęliśmy znaczny postęp w rozmach ws. nowego pakietu stymulującego.
 Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA, inflacja w PL (CPI) i ze Stanów (PCE core) oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims.

Za nami
Ostatni dzień września i III kwartału upłynął na rynkach finansowych w mieszanej atmosferze.   ●
[Trump-Biden]   Zmartwieniem dla inwestorów był chaotyczny i brutalny przebieg pierwszej debaty prezydenckiej Trump-Biden, podczas której obaj kandydaci nie szczędzili sobie ostrych słów. Zdaniem analityków wczorajsza zażarta debata pokazała, że w razie wygranej kandydata Demokratów, obecny prezydent najprawdopodobniej zakwestionuje wynik wyborów. Wzrost obaw przed kryzysem konstytucyjnym w największej gospodarce świata zaszkodził walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,5482, USD/PLN 3,8897). Amerykańskie ryzyko polityczne ograniczyło także zainteresowanie dolarem, podważając jego bezpieczny status.   ● [ECB]   Co prawda kurs EUR/USD zameldował się poniżej granicy 1,1700 (min. 1,1685), ale było to efektem słów prezes ECB Christine Lagarde o tym, że Rada rozważy opcję przekroczenia celu inflacyjnego (na wzór FEDu).   ● [Makro]   Straty PLNa amortyzowała porcja lepszych od prognoz danych makro z Chin (PMI'e), Niemiec (sprzedaż detaliczna) oraz USA (ADP, PKB, Chicago PMI) – wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko. Za Atlantykiem największe wrażenie zrobiła wiadomość o najwyższej od 21 miesięcy aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago (PMI: 62,4 pkt vs prognoza 52,2 pkt). Warto też wspomnieć o raporcie ADP, który pokazał nadspodziewany wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym we wrześniu (ADP: 749 tys. vs prognoza 600 tys.). Klimat inwestycyjny poprawiła także optymistyczna wypowiedź sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina dotycząca możliwości kompromisu z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ws. nowego pakietu stymulacyjnego. Choć wczorajsze spotkanie obu polityków nie przyniosło happy-endu, to wg Mnuchina „poczyniono znaczny postęp”

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś na pierwszym planie będą publikacje wskaźników PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i Stanów Zjednoczonych. Wstępne dane IHS Markit dla Eurolandu i USA (ogłoszone 23-09) wskazały na poprawę koniunktury w tym sektorze (w przeciwieństwie do sektora usług).   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tej tendencji w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce (przez PMI) oraz za oceanem (przez ISM) zwiększy rynkowe nadzieje, że globalny przemysł poradzi sobie z drugą falą pandemii oraz będzie stymulować popyt na waluty rodem z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8400) i podaż bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1770). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z kolejną wyprzedażą walut rynków wschodzących, która zapewne nie ominęłaby złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9500). W tym scenariuszu inwestorzy poszukają schronienia w zielonej przystani walutowej (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1670). Oprócz wskaźników PMI w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane o inflacji w Polsce (CPI) i w USA (PCE core), amerykańskie raporty Challengera, jobless claims oraz wystąpienia dwóch polityków FED (wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa i członka zarządu Michelle Bowman).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.