Postępy wirusa i plany rządu RP

(piątek, 30-10, 8:00)

 Złoty najtańszy wobec euro od kwietnia 2009 roku.
★ Prezes ECB zapowiedziała rekalibrację polityki pieniężnej w grudniu.
 USA: w III kw. PKB wzrósł o 33,1% (w skali rocznej).
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj padł kolejny dobowy rekord nowych zachorowań (20 156 osób) na Covid-19.
★ Gazeta Wyborcza: rząd RP rozważa pełny lockdown w połowie listopada.
★ Kalendarz Eko: inflacja w PL (CPI), EZ (HICP) i USA (PCE core), PKB Eurolandu w III kw. oraz amerykański indeks Chicago PMI.

Za nami
   ● [Złoty]   
W czwartek kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy pułap od kwietnia 2009 (max. 4,6459). Pobicie 11-letniego rekordu to "zasługa" coraz bardziej dramatycznej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, grożącej wprowadzeniem pełnego lockdownu (wg Gazety Wyborczej rząd RP rozważa taki scenariusz w połowie listopada). Ministerstwo Zdrowia RP potwierdziło wczoraj wykrycie ponad 20 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem (największy dobowy przyrost od początku epidemii). Zdaniem analityków druga fala wirusa w Europie jest zbyt duża, aby uniknąć poważnego spadku aktywności gospodarczej na Starym Kontynencie.   ● [ECB]   Jakby na potwierdzenie tych opinii Prezes ECB Christine Lagarde powiedziała po zakończonym wczoraj posiedzeniu Banku, że ożywienie gospodarcze w strefie euro straci tempo szybciej niż oczekiwano. W dalszej części konferencji zapowiedziała rekalibrację europejskiej polityki pieniężnej w grudniu br. zaznaczając, że przegląd będzie dotyczył wszystkich instrumentów (w tym stóp procentowych). Rynek odczytał tę wypowiedź jako wróżbę dalszego rozluźnienia polityki Banku, co niekorzystnie wpłynęło na wartość euro (min. EUR/USD 1,1650, EUR/PLN 4,6066).   ● [USA]   Na przekór wspólnej walucie konkurencyjny dolar zyskał na atrakcyjności (USD/PLN max. 3,9718) dzięki wyższemu od oczekiwań wynikowi amerykańskiego PKB w III kw. (33,1% p.a. vs prognoza 31%) oraz najniższej od początku pandemii liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (751 tys. vs prognoza 775 tys.).

Przed nami
   ● [PKB EZ]   Dziś zobaczymy jaką część strat po 1-szej fali epidemii udało się odrobić gospodarce strefy euro w III kwartale. Źródłem informacji w tej sprawie będą wstępne dane nt. PKB za okres lipiec-wrzesień z Hiszpanii, Niemiec oraz z całego Eurolandu. Dobre wyniki z pewnością wzmocnią waluty EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1760; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8700), doświadczone przez 2-gą falę wirusa. Słabe dane pogłębią traumę EU spowodowaną 2-gim atakiem pandemii (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650; punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Ryzyko inwestycyjne podkręcają obawy o perspektywy spółek technologicznych (do tej pory uchodzących za dość bezpieczne) wywołane wieczorną wiadomością o znacznym spadku sprzedaży iPhonów.   ● [Inflacja, koniunktura ...]   W międzyczasie dowiemy się jeszcze jak zmieniły się w październiku ceny konsumpcyjne w Eurolandzie (HICP), USA (PCE core) oraz w Polsce (CPI). Analitycy ankietowani przez PAP spodziewają się inflacji na poziomie 3,2%, czyli tak samo jak we wrześniu. Oprócz tego poznamy jeszcze amerykański indeks Chicago PMI, który obrazuje zmiany aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie jeziora Michigan, będącym jednym z największych okręgów przemysłowych na świecie. Wyczekiwane są również najnowsze sondaże przedwyborcze z USA. Nie można także zapominać o codziennej analizie raportów epidemiologicznych.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.