Wirus ma wielkie oczy

(piątek, 16-10, 8:00)

 Koronawirus w Polsce: wczoraj padł kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 ( 8099 osób).
 Kursy EUR/PLN i USD/PLN najwyżej od 29 września, a WIG20 najniżej od maja.
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od dwóch miesięcy.
★ Kalendarz Eko: cd. szczytu EU, inflacja w EZ oraz dane z USA o sprzedaży, produkcji oraz o nastrojach konsumentów.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji utrzymywały się minorowe nastroje, których źródłem były: rosnące tempo nowych zachorowań na Covid-19 w Europie oraz impas w negocjacjach umowy handlowej EU-UK i nowego pakietu fiskalnego w USA.   ● [Wirus]   Krajowe Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wczoraj wykrycie 8099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (największy dobowy przyrost od początku epidemii). Podobne, smutne rekordy odnotowano także w Niemczech, Czechach oraz we Francji. W konsekwencji na rynkach finansowych wzrosły obawy przed coraz większymi korona-restrykcjami. W Paryżu od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna, natomiast w Polsce wracają m.in. ograniczenia dot. ilości osób w placówkach handlowych (w czerwonej strefie). Inwestorzy martwią się, że lokalne blokady z czasem przerodzą się w lockdown w wielu krajach, co już miało miejsce na przełomie marca i kwietnia, hibernując światową gospodarkę.   ● [Reakcja]   Strach przed powtórzeniem tego scenariusza skierował kapitał w stronę bezpiecznych przystani, wśród których najpopularniejsze okazały się niemieckie obligacje i dolar (EUR/USD min. 1,1688). W odwrocie znalazły się paliwa (ropa Brent: -0,37%), giełdy (DAX: -2,49%, WIG20: -2,55) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,5685, USD/PLN 3,9012).   ● [Makro]   Anty-inwestycyjne nastroje wzmocniły wiadomości zza oceanu o najwyższej od dwóch miesięcy liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (898 tys. vs prognoza 825 tys.) oraz zupełnie niespodziewanym pogorszeniu koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork (indeks NY Empire State: 10,5 pkt w X vs prognoza 15 pkt). Makro-pocieszeniem stał się znaczny wzrost aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA (indeks Fed z Filadelfii: 32,3 pkt w X vs prognoza 14 pkt).

Przed nami
   ● [Brexit]   Dziś cd. szczytu EU, gdzie jednym z wiodących tematów jest umowa handlowa z UK rzutująca nie tylko na notowania funta, ale także na wartość złotego (ponieważ ekonomiści szacują, że nasza waluta zaraz po szterlingu będzie najbardziej narażona na skutki gospodarcze Brexitu). Wg agencji Bloomberg premier Johnson ma po zakończeniu szczytu podjąć decyzje o ew. kontynuacji negocjacji.   ● [Makro]   Inwestorzy czekają także na dzisiejsze publikacje danych nt. handlu zagranicznego i inflacji w Eurolandzie, amerykańskiej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz nastrojów konsumentów w USA (indeks Uniwersytetu Michigan). Ostatnie dwie pozycje są ważnym miernikiem siły amerykańskiego konsumenta, którego wydatki generują ok 2/3 aktywności gospodarczej w Stanach. Budujące sygnały makro z obu stron Atlantyku i decyzja Johnsona o kontynuacji rozmów z Brukselą poprawią globalny klimat inwestycyjny, co pomoże walutom rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,8100) i zaszkodzi dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1725). Odwrotna kombinacja pogłębi rynkowy niepokój, co będzie skutkować jeszcze tańszym PLNem (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9100) i droższym USD (punkt wsparcia EUR/USD 1,1680).   ● [Wirus]   W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne nt. nowych zachorowań i zgonów na koronawirusa. Krajowe dane są publikowane przez Ministerstwo Zdrowia codziennie o godzinie 10:30.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.