Delta strachu

  (wtorek, 20-07, 8:00)

★ Yellen (sekretarz skarbu USA) umowa handlowa z Chinami nie rozwiązuje podstawowych problemów.
Glapiński (prezes NBP): nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni.
Rynek pracy w Polsce: w czerwcu dynamika wynagrodzeń spadła mniej, niż oczekiwano, a zatrudnienie nadspodziewanie wzrosło.
Wall Street: Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszą sesję od października ubiegłego roku.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa i inflacja PPI w Polsce oraz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów.

Za nami

   ● [Risk-off]   Początek tygodnia przyniósł znaczny wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że szybkie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa delta zatrzyma odbicie gospodarcze na świecie oraz, że wysoka inflacja zmusi banki centralne do szybszego ograniczenia swoich bodźców monetarnych. W poniedziałek dodatkowymi powodami do niepokoju były: decyzja brytyjskiego rządu o zniesieniu niemal wszystkich restrykcji covidowych (mimo wzrostu zachorowań w Zjednoczonym Królestwie) oraz słowa sekretarz skarbu USA Janet Yellen o tym, że umowa handlowa z Chinami nie rozwiązuje podstawowych problemów. Pesymistyczne nastroje rynkowe odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj powyżej granicy 20 pkt.   ● [FX]   Gracze walutowi szukali schronienia dla swojego kapitału, inwestując w bezpiecznego japońskiego jena (USD/JPY min. 109,06) oraz w sprawdzonego amerykańskiego dolara (EUR/USD min. 1,1763). Zyski zielonej waluty ograniczyło jednak tąpnięcie rentowności obligacji USA (np. 10-letnie min. 1,176% tj. najniżej od lutego). Na rynku G10 na przeciwnym do dolara i jena biegunie znalazł się australijski dolar (AUD/USD min. 0,7317 tj. najniżej od listopada 2020), który jest postrzegany jako miernik globalnego apetytu na ryzyko. W odwrocie znalazły się także waluty rynków wschodzących, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,6017, USD/PLN max. 3,9070). Swoją cegiełkę do spadku notowań polskiej waluty dołożył prezes NBP Adam Glapiński, który powiedział, że "nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni". Straty PLNa zamortyzowały wiadomości GUSu o mniejszym od oczekiwań spadku dynamiki wynagrodzeń (9,8% r/r vs prognoza 9,5%; poprzednio 10,1%) oraz o nadspodziewanym wzroście zatrudnienia w czerwcu (2,8% r/r vs prognoza 2,7%).   ● [Ropa, giełdy]   Wśród największych przegranych wczorajszej sesji znalazły się również petro-waluty (np. rosyjski rubel), których pozycję podkopały topniejące ceny ropy (Brent: - 6,75%). Wartość czarnego złota spadła po tym jak Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy, osiągnęli w niedzielę porozumienie ws. zwiększenia jego wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie. Kolor czerwony dominował także na giełdach (np. WIG20: -2,31%). Amerykański indeks Dow Jones Industrial zaliczył najgorszą sesję od października ubiegłego roku (-2,09%).

Przed nami

   ● [PL]   Dziś zobaczymy jak w czerwcu poradził sobie polski przemysł oraz jak zmieniły się ceny producentów. Analitycy uważają, że efekt bazy przełoży się na dalsze wyhamowanie dynamiki produkcji, co może negatywnie rzutować na wartość rodzimej waluty (punkty oporu EUR/PLN 4,6200, USD/PLN 3,9200). Z drugiej strony globalnie rosnący popyt na surowce powinien przełożyć się na wzrost inflacji PPI, co z kolei wzmocniłoby presję na RPP ws. szybszej normalizacji polityki, a to sprzyjałoby złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8800).   ● [USA]   Aby ustalić azymut notowań popularnego eurodolara trzeba śledzić dzisiejszą publikację danych z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w czerwcu. Ich prognozowany wzrost będzie punktował na rzecz dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1760), zaś niespodziewany spadek zagra przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 1,1825). Z radarów nie można tracić danych i informacji dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.