EEE, czyli europejska eko-euforia

  (piątek, 30-07, 8:00)


Komisja Europejska: nastroje w gospodarce strefy euro są najlepsze w historii badania (tj. od 1985 roku).
Niemcy: w lipcu ceny konsumpcyjne (CPI) wzrosły najbardziej od 1993 roku.
W II kw. 2021 amerykańska gospodarka urosła o 6,5% p.a.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core),a także PKB strefy euro w II kwartale (wstępny). 

Za nami

Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-dolarowe i pro-złotówkowe nastroje (EUR/PLN min. 4,5678, USD/PLN min. 3,8416) wywołane środową konferencją prezesa FED. Wtedy właśnie Powell zasugerował, że amerykański bank centralny nie będzie się spieszył z ograniczeniem skupu aktywów.   ● [KE]   W czwartek przybyło jednak kolejnych argumentów do zakupów PLNa, i przede wszystkim EUR. Jednym z nich była wiadomość z Komisji Europejskiej o najlepszych w historii (tj. od 1985) nastrojach w gospodarce Eurolandu. W lipcu indeks KE wzrósł z 117,9 (w czerwcu) do 119 pkt, przy prognozie 118,5 pkt.   ● [DE]   Równie ważnym czynnikiem dalszego umocnienia wspólnej waluty był najwyższy od 1993 roku wynik niemieckiej inflacji CPI w lipcu (3,8% r/r vs prognoza 3,3%; poprzednio 2,3%).   ● [USA]   Za to niechęć do dolara wzrosła po ogłoszeniu gorszych od oczekiwań danych nt. PKB USA w II kw. (6,5% p.a vs prognoza 8,5%). Innym powodem makro-pesymizmu wobec zielonej waluty (EUR/USD max. 1,1895) była wyższa, niż zakładano liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (400 tys. vs prognoza 380 tys.; poprzednio 424 tys.).

Przed nami

Lipiec zakończy się na rynkach finansowych bardzo mocnym akordem.   ● [PLN]   Już o godzinie 10:00 GUS ogłosi wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Analitycy spodziewają się powrotu do majowego szczytu na poziomie 4,7% r/r (z 4,4% w czerwcu). Materializacja tej prognozy lub wyższy wynik może być trampoliną do mocniejszego odbicia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8400). Natomiast niższy rezultat będzie przemawiać za powrotem do trendu spadkowego naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8800).   ● [EUR/USD]   Godzinę później (tj. o g. 11:00) Eurostat poda wstępne dane nt. PKB Eurolandu w II kw. oraz inflacji HICP w lipcu. W drugiej części dnia poznamy jeszcze czerwcowy wynik amerykańskiego wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji bazowej, istotnie wpływającą na decyzje monetarne, podejmowane przez Bank Rezerwy Federalnej. Równocześnie (tj. o g. 14:30) zobaczmy jak kształtowały się wydatki oraz dochody Amerykanów. Zwycięzcę sesji na rynku EUR/USD wskażą dane lepsze od prognoz (punkt wsparcia: 1,1840; punkt oporu: 1,1900).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.