Rada stawia warunki

  (poniedziałek, 12-07, 8:00)

 Glapiński podał trzy warunki podwyżki stóp NBP.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu dane o inflacji CPI (wtorek) i sprzedaży detalicznej (piątek) w USA.

Za nami

   ● [RPP]   Uczestnicy rynku PLN z dużym zainteresowaniem czekali na piątkową konferencję prasową Adama Glapińskiego, aby poznać stanowisko RPP ws. przyszłych podwyżek oprocentowania złotego. Prezes NBP podał trzy warunki, aby Rada podjęła taką decyzję. Po pierwsze, Rada Polityki Pieniężnej musi mieć pewność, że sytuacja pandemiczna nie będzie zakłócać już aktywności gospodarczej w sposób gwałtowny, katastrofalny. Po drugie, prognozy musiałyby pokazać ryzyko trwałego przekroczenia górnej granicy celu inflacyjnego NBP, który wynosi 3,5%. Po trzecie, inflacja musiałaby być wiedziona szybkim wzrostem popytu przy mocnym rynku pracy. Mało jastrzębia narracja prezesa NBP okazała się niespójna z jego nieco wcześniejszymi wypowiedziami, w których zasygnalizował swoją skłonność do podniesienia stóp na jesieni, a także z rozbudzonymi oczekiwaniami rynku. Spowodowało to pogorszenie notowań złotego (EUR/PLN max. 4,5525).   ● [G10]   W tym czasie na rynkach bazowych doszło do przetasowań, w wyniku których stracił bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,1882, USD/PLN min. 3,8208), co wiązało się z realizacją zysków po serii gorszych danych, podważających oczekiwania na szybkie odbicie globalnej gospodarki

Przed nami

   ● [USA]   W tym tygodniu dla rynków finansowych kluczowe będą dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Już jutro poznamy dane nt. inflacji CPI za oceanem. Natomiast w piątek dowiemy się jak kształtuje się amerykańska sprzedaż detaliczna.   ● [Scenariusze]   Kombinacja dużej dynamiki cen konsumpcyjnych i wysokiej sprzedaży będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1825) i zmartwieniem dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8600), gdyż zwiększy presję na Bank Rezerwy Federalnej ws. zaostrzenia polityki pieniężnej. Odwrotna układanka zagra przeciw amerykańskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1900) i na rzecz jej konkurentów w tym PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8200). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.