Meandry dolara

 poniedziałek, 05-07, 9:00

W czerwcu odnotowano nadspodziewany wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym.
W poprzednim miesiącu w Stanach Zjednoczonych nieoczekiwanie wzrosła stopa bezrobocia.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla usług oraz Sentix dla Eurolandu.

Za nami

   ● [USD]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA nie dał inwestorom jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy FED przyspieszy zaostrzanie swojej polityki monetarnej. O ile wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okazał się w czerwcu większy, niż przewidywano (850 tys. vs prognoza 700 tys.), to stopa bezrobocia w tym samym okresie nieoczekiwanie wzrosła (5,9% vs prognoza 5,7%; poprzednio 5,8%). Mimo pierwszej pro-dolarowej reakcji rynku (EUR/USD min. 1,1807), zielona waluta zakończyła piątkowa sesję na minusie (max. 1,1875). Debet mógł być większy, gdyby nie wiadomości o mniejszym od oczekiwań deficycie handlowym USA (-71,2 mld USD vs prognoza -71,3) oraz o nadspodziewanym wzroście zamówień w amerykańskim przemyśle w maju (1,7% m/m vs prognoza 1,5%).   ● [PLN]   Zmienne nastroje wokół dolara jak w lustrze odbiły się na notowaniach walut rynków wschodzących, w tym złotego. W pierwszej chwili, kiedy USD zyskiwał, to PLN tracił (EUR/PLN max. 4,5316, USD/PLN max. 3,8346), a później gdy amerykański pieniądz zniżkował, to polski odzyskiwał wcześniej stracony teren (EUR/PLN min. 4,4982, USD/PLN min. 3,7911).

Przed nami
   ● [PMI]   Nowy tydzień rozpocznie się na rynkach finansowych od publikacji czerwcowych wskaźników koniunktury w sektorze usług strefy euro. Wstępne dane z Niemiec oraz Francji pokazały jego dalszą ekspansję. Kontynuacja tego trendu we Włoszech oraz w Hiszpanii zwiększy nadzieje na szybką regenerację branży usługowej, co byłoby argumentem za zwiększeniem długich pozycji w euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1885) i CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,7800). W przypadku negatywnej niespodzianki z południa Europy należy się liczyć ze spadkiem notowań walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800; punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,8350).   ● [Sentix]   Oprócz wskaźników koniunktury jeszcze dziś poznamy lipcową wartość indeksu Sentix, który poinformuje nas o aktualnych nastrojach i poziomie zaufania wśród inwestorów europejskich. W kolejnych dniach będziemy się emocjonować publikacjami protokołów FED (środa) i ECB (czwartek), posiedzeniem RPP (również w czwartek) oraz inflacją w Chinach (piątek). Z radarów nie można tracić koronawiursa Delta.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.