Dynamiczny wzrost i podwyższona inflacja

 piątek, 09-07, 9:05

Europejski Bank Centralny wyznaczył cel inflacyjny na poziomie 2%.
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian.
RPP: w najbliższych latach dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu będzie towarzyszyć podwyższona inflacja.
Kalendarz Eko: konferencja prezesa NBP i wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami

W czwartek na rynkach walutowych wciąż karty rozdawały banki centralne.   ● [ECB]   Z ujawnionego wczoraj protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego wynika, że bank zmienił dotychczasowe nastawienie wobec inflacji, wyznaczając cel inflacyjny na poziomie 2%. Zaznaczył jednak, że będzie tolerancyjny w przypadku odchyleń od w/w poziomu i wykaże elastyczność w utrzymaniu stóp procentowych na historycznie najniższych poziomach przez dłuższy czas. Ustalenie celu inflacyjnego spotkało się z pozytywną reakcją rynku G10, który podwyższył wycenę euro (EUR/USD max. 1,1868). Awans wspólnej waluty ułatwił raport Jobless Claims z USA, który pokazał wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek w ubiegłym tygodniu.   ● [RPP]   Wydarzeniem dnia dla złotego miały być jednak decyzja i komunikat Rady Polityki Pieniężnej. Na ich ogłoszenie inwestorzy musieli czekać rekordowo długo, bo aż do godziny 18:15. Choć zgodnie z oczekiwaniami Rada nie zmieniła stóp procentowych NBP, to uwagę analityków zwróciła konkluzja mówiąca, że w najbliższych latach dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu Polski będzie towarzyszyć podwyższona inflacja. Zdaniem wielu inwestorów taki przekaz otwiera drogę do szybszego zaostrzenia polityki pieniężnej NBP, co spowodowało wyhamowanie przeceny złotego, który podążał za rynkiem bazowym (EUR/PLN max. 4,5537, USD/PLN min. 3,8277).

Przed nami
Dziś uwagę inwestorów z rynków walutowych przykuwają bankierzy centralni.   ● [ECB]   O godzinie 12:00 swoje wystąpienie publiczne ma zaplanowane prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która może skomentować rewelacje z ostatniego protokołu ECB. Akcent na trzymanie europejskiej inflacji w ryzach poprawi notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1880), natomiast fokus na utrzymanie niskich stóp procentowych ECB pogorszy pozycję wspólnej waluty na rynku G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1780).   ● [NBP]   Z kolei o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zaostrzenie retoryki przez Glapińskiego zagra na umocnienie PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000), zaś powrót do gołębiego języka osłabi złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8600).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.



Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.