Atlantycka przepaść emocjonalna w biznesie

  (poniedziałek, 19-07, 8:00)

 Niemcy: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w lipcu najwyższy poziom w historii badania (tj. styczeń 1998).
USA: wskaźnik PMI Composite osiągnął w lipcu najniższą wartość od 4 miesięcy.
Bank centralny Rosji zdecydował się na największą podwyżkę głównej stopy procentowej od 2014 roku.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, sprzedaż nowych domów w USA oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu. 

Za nami

   [PMI]   Piątkowe publikacje indeksów PMI dla krajów strefy euro wskazują, że póki co koronawirus delta nie wyhamowuje odbicia gospodarczego w regionie. W lipcu aktywność przedsiębiorstw usługowych w Eurolandzie była najwyższa od ponad 15 lat (60,4 pkt vs prognoza 59,5 pkt; poprzednio 58,3 pkt). Szczególne wrażenie zrobiły wyniki Niemiec (wskaźnik composite najwyżej w historii badania: 62,5 pkt). Te rekordy podreperowały portfele posiadaczy euro, wydrenowane po czwartkowym posiedzeniu ECB, na którym Bank zasygnalizował, że utrzyma ultra-luźna politykę pieniężną jeszcze przez bardzo długi czas. Odbiciu kursu EUR/USD (max. 1,1787) sprzyjał także najniższy od 4 miesięcy łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług USA (59,7 pkt), który zniechęcał inwestorów do dolara. Mimo optymistycznych danych z Eurolandu, złoty zakończył piątkową sesję na minusie (EUR/PLN max. 4,5849, USD/PLN max. 3,8926).   ● [RUB]   PLN stracił na przebudowie portfeli aktywów CEE, spowodowanej największą od 2014 podwyżką stóp Banku Rosji (o 100 pb), która faworyzowała rubla (EUR/RUB min. 86,5333). Na jego korzyść działała też zapowiedź CBR, że nie zawaha się przed kolejnymi podwyżkami, jeżeli nie uda się okiełznać inflacji.

Przed nami

   [Dziś]   Ostatni tydzień lipca rozpocznie się od publikacji niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych (o g. 10:00). Dobrym prognostykiem dla IFO oraz dla walut EU jest ww. piątkowy rekord indeksu PMI Composite dla Niemiec (punkt oporu EUR/USD: 1,1800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8500). W razie negatywnej niespodzianki (a'la ostatni ZEW), należy się liczyć z realizacją zysków w euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750) i walut regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). W drugiej części dnia poznamy jeszcze dane z USA nt. sprzedaży nowych domów w czerwcu oraz aktywności przemysłowej w okręgu Dallas w lipcu.   ● [Eko tydzień]   Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie bez wątpienia posiedzenie FED (wtorek-środa). Nie zabraknie także ważnych publikacji makro. Już jutro zostanie ogłoszony indeks zaufania amerykańskich konsumentów, w czwartek wstępny wynik PKB USA w II kw., zaś w piątek inflacja PCE core w Stanach. W międzyczasie trzeba również śledzić nowe informacje dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa delta. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.