Złoty się zawahał, bo KE się nie zawaha

(piątek, 16-07, 8:00)

 Ramsden (wiceprezes BoE): Bank Anglii będzie prawdopodobnie musiał szybciej zaostrzyć swoją politykę.
W lipcu nastroje przedsiębiorstw przemysłowych w okręgu Nowego Jorku są najlepsze w historii badania.
Rynek pracy USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w EZ, sprzedaż detaliczna w USA, indeks Uniwersytetu Michigan, wystąpienia 2-ch polityków FED i spotkanie Powell - Yelen. 

Za nami

W czwartek pierwsze skrzypce na scenie walutowej grali funt oraz dolar.   ● [GBP]   Szterling zyskiwał przy akompaniamencie jastrzębich głosów dwóch polityków Banku Anglii (GBP/USD max. 1,3899, GBP/PLN max. 5,3777). Wiceprezes BoE Dave Ramsden, powiedział, że brytyjski bank centralny będzie prawdopodobnie musiał zaostrzyć swoją politykę szybciej, niż zakładał. Z kolei jego kolega z MPC Michael Saunders, wyraził opinie, że właściwe byłoby wkrótce wycofać bodźce monetarne, aby powstrzymać wzrost inflacji.   ● [USD]   Natomiast aprecjacji dolara (EUR/USD min. 1,1796) przygrywały wiadomości o najniższej od początku pandemii liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (360 tys.) oraz o najlepszych w historii badania nastrojach przedsiębiorstw przemysłowych w okręgu Nowego Jorku. Indeks NY Empire State wystrzelił z 17,4 pkt w czerwcu do 43 pkt w lipcu, podczas gdy rynek spodziewał się marginalnego wzrostu do 17,9 pkt.   ● [PLN]   Zakupy GBP i USD były finansowane m.in. ze sprzedaży złotego (EUR/PLN max. 4,5862, USD/PLN max. 3,8847), któremu ciążył wzrost obaw przed zablokowaniem Polsce wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Wg wydanego wczoraj oświadczenia „Komisja Europejska jest głęboko zaniepokojona wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w której stwierdza się, że środki tymczasowe dotyczące funkcjonowania sądownictwa, zarządzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, są niezgodne z Konstytucją RP“. KE poinformowała, że „nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów, aby zapewnić jednolite stosowanie i integralność prawa Unii“.


Przed nami

   ● [Makro]   Dziś dowiemy się jak w czerwcu kształtowała się sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych oraz poznamy aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. Ich wzrost może dodać dolarowi nowej energii do rywalizacji z konkurentami z G10 (punkt wsparcia EUR/USD 1,1770) oraz z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 3,9000). W przypadku przerwania serii dobrych wyników z gospodarki USA zielona waluta odda część wypracowanych w tym tygodniu zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,1850). Wg tego scenariusza złoty powinien odrobić trochę strat (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8500). Oprócz publikacji Departamentu Handlu USA i Uniwersytetu Michigan w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane Eurostatu nt. handlu zagranicznego oraz inflacji HICP w strefie euro, a także wystąpienia 2 polityków Rezerwy Federalnej (Johna Williamsa i Esther George).   ● [Powell - Yellen]   Inwestorzy czekają także na ustalenia ze spotkania prezesa FED Jerome'a Powella z amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen dotyczącego znacznego wzrostu cen rynku nieruchomości, które mogą zagrażać stabilności systemu finansowego. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.