Złoty ma pod górkę ze stromą ścieżką inflacji

  (wtorek, 13-07, 8:00)

 Raport NBP pokazał bardziej stromą ścieżkę dla inflacji w Polsce.
Barkin (FED): amerykański rynek pracy nie odrodził się jeszcze na tyle, aby zmniejszyć zakupy obligacji.
Williams (FED): nie spełniły się dotąd warunki do rozpoczęcia taperingu.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz wystąpienia 2 polityków FED (Bostica i Rosengrena). 

Za nami

   ● [PLN]   Początek tygodnia ucieszył inwestorów grających na osłabienie złotego (EUR/PLN max. 4,5610, USD/PLN max. 3,8500). Nasza waluta straciła na wartości po opublikowaniu przez NBP najnowszego raportu o inflacji, który pokazał bardziej stromą ścieżkę dla krajowego wskaźnika cen konsumpcyjnych. Wobec piątkowych słów prezesa Glapińskiego, o braku pośpiechu w zaostrzaniu polityki monetarnej, wśród graczy walutowych ugruntowało się przekonanie, że Polska będzie przez dłuższy czas krajem z najbardziej ujemną realną stopą procentową w regionie.   ● [USD, EUR]   Równie istotnym powodem wczorajszego spadku wyceny PLNa (oraz innych ryzykownych aktywów) były powracające obawy o kontynuację ożywienia gospodarczego na świecie, które wynikały z szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w wariancie Delta. W tej sytuacji znów zainteresowaniem cieszył się bezpieczny dolar. Na jego korzyść, a przeciw wspólnej walucie oddziaływała zapowiedź prezes ECB Christine Lagarde wprowadzenia nowych wytycznych, dotyczących bodźców monetarnych w strefie euro. Spadek kursu EUR/USD (min. 1,1836) limitował jednak głos prezesa oddziału FED w Richmond Toma Barkina, który oznajmił, że amerykański rynek pracy nie odrodził się jeszcze na tyle, aby zmniejszyć zakupy obligacji. W podobnym tonie wypowiedział się prezes oddziału FED w Nowym Jorku John Williams, który uważa, że nie spełniły się jeszcze warunki do rozpoczęcia taperingu (tj. przykręcania kurka z pieniędzmi pochodzącymi z pandemicznego programu QE). 

Przed nami

   ● [CPI USA]   Dziś największą uwagę przykuwa publikacja danych o amerykańskiej inflacji. Od kilku miesięcy galopujące ceny napędzają oczekiwania inwestorów na szybsze podwyżki stóp FED. Dalszy wzrost wskaźnika CPI zwiększyłby nacisk na Bank Rezerwy Federalnej ws. ograniczenia skupu aktywów, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1835) i szkodliwe dla jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8500). W przypadku spadku dynamiki inflacji rozpoczęcie ww. taperingu mogłoby zostać odłożone w czasie. Taki scenariusz byłby negatywny dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1885) i pozytywny dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8200).   ● [FED]   W dalszej części dnia warto posłuchać prezesów oddziałów FED w Atlancie (Raphaela Bostica) i w Bostonie (Erica Rosengrena), którzy będą mogli skomentować poznane przez nich wcześniej dane o CPI. Natomiast już jutro będziemy przysłuchiwać się wystąpieniu przewodniczącego FOMC Jerome Powella w Kongresie USA, gdzie przedstawi półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.