Bezprecedensowe presje i opóźnienia

 (piątek, 2-07, 8:00)

 Polska: w czerwcu indeks PMI dla przemysłu ustanowił nowy rekord wszech-czasów.
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA (w tym NFP i stopa bezrobocia).

Za nami

   ● [PLN]   Druga połowa roku zaczęła się pomyślnie dla złotego. Udany start zapewnił naszej walucie kolejny rekord indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Wskaźnik wystrzelił z 57,2 pkt w maju do 59,4 pkt w czerwcu, podczas gdy rynek spodziewał się marginalnego wzrostu do 57,5 pkt. W raporcie IHS Markit napisano, że „warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie uległy poprawie. (…) Nowe zamówienia wzrosły w najszybszym tempie w historii badań, napędzając wzrost produkcji, zatrudnienia oraz aktywności zakupowej. Najnowsze dane wykazały również bezprecedensowe presje inflacyjne oraz bezprecedensowe opóźnienia w dostawach środków produkcji do polskich fabryk”.   ● [USD]   Naszej walucie (EUR/PLN min. 4,5046, USD/PLN min. 3,7940) pomogła też korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1885). Jej zakres ograniczyła jednak wiadomość o najniższej od początku pandemii liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (364 tys. vs prognoza 385 tys.). 

Przed nami

   ● [Raport DP USA]   Dziś fokus na amerykański raport Departamentu Pracy. Rynek spodziewa się spadku stopy bezrobocia z 5,8% do 5,7% oraz 700 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w czerwcu (wobec 559 tys. w maju).   ● [Scenariusze]   Dane lepsze od prognoz mogą być zaproszeniem inwestorów do gry na zapowiedź zaostrzenia polityki przez FED na sierpniowym sympozjum w Jackson Hole. Taki rozwój wypadków będzie premiować zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1830), kosztem jej rywali z G10 i EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,5300, USD/PLN 3,8300). Z kolei gorsze wyniki z amerykańskiego rynku pracy będą sprzyjać anty-dolarowej rozgrywce (punkt oporu EUR/USD: 1,1885; punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5000, USD/PLN 3,7800).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Dla porządku warto dodać, że oprócz raportu DP w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze: dane o inflacji PPI w strefie euro, bilans handlu zagranicznego USA, wystąpienie prezes ECB Christine Lagarde oraz zamówienia na dobra trwałe za oceanem. Jednocześnie nie można tracić z pola widzenia nowych informacji dotyczących wysoce zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.