Amerykańskie i chińskie rezerwy zmieniają układ sił

 (piątek, 19-11, 8:50)

Holzmann (ECB): luzowanie ilościowe w strefie euro musi się skończyć.
USA: w listopadzie aktywności produkcyjna w regionie środkowo-atlantyckim była największa od kwietnia br.
Hardt (RPP): prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w grudniu jest dość wysokie.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. zaufania konsumentów oraz zatrudnienia i wynagrodzeń, a także wystąpienia polityków ECB i Fed.

Za nami
W środę kurs EUR/PLN zanotował siódmą wzrostową sesję z rzędu (max. 4,6769). Za takim rozwojem sytuacji stały zarówno argumenty przemawiające przeciwko złotemu, jak również czynniki premiujące euro.   ● [PLN]   Nasza waluta przeżyła małe déjà vu kiedy Ministerstwo Zdrowia RP podało najwyższą od 9 kwietnia liczbę nowych korona-zachorowań w Polsce (24 882 osób) oraz kiedy Narodowy Bank Węgier podniósł tygodniową stopę depozytową o 70 pb. (do poziomu 2,5%), przez co zaczął zyskiwać forint. To więcej, niż spodziewała się większość inwestorów, bazując na wtorkowej decyzji MNB o podwyżce stopy referencyjnej o 30 pb.   ● [EUR]   Z kolei źródłem optymizmu dla wspólnej waluty były słowa Roberta Holzmanna z ECB o tym, że luzowanie ilościowe w strefie euro musi się skończyć. Zwyżkujący eurodolar (max. 1,1375) obniżył kurs USD/PLN do min. 4,1011.   ● [USD]   Obciążeniem dla dolara był głos Charlesa Evansa z Fed, że nie ma szans aby zmienić harmonogram taperingu. Mimo to pozycji zielonej waluty broniła wiadomość o największej od kwietnia aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA (indeks Fed z Filadelfii: 39 pkt w XI vs prognoza 24 pkt; poprzednio 23,8 pkt). Dla złotego kołem ratunkowym był komentarz  Łukasza Hardta z RPP o tym, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp NBP w grudniu jest dość wysokie. ● [Petro-waluty] Wśród przegranych wczorajszej sesji znalazły się petro-waluty (np. NOK, RUB), którym zaszkodziły najniższe od 6 tygodni ceny ropy. Wartość czarnego złota spadła po tym, jak za namową USA, Chiny zdecydowały się uwolnić część swoich strategicznych rezerw ropy.

Przed nami
    [PLN]   Dziś poznamy ważne dane z Polski nt. zaufania konsumentów oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń. Ich wzrost (w stosunku do poprzedniego miesiąca) poprawi nadszarpnięty ostatnio wizerunek złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 4,0800), zaś spadek pogorszy jego notowania jeszcze bardziej (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,1300).   ● [EUR/USD]    Gracze z rynków globalnych czekają na wystąpienia publiczne prezes ECB Christine Lagarde oraz dwóch członków zarządu Rezerwy Federalnej: Christophera Wallera i Richarda Claridy. Na horyzoncie wypatrywana jest też decyzja prezydenta USA Joe Bidena ws. nominacji na stanowisko sternika Fed (kadencja Jeromea Powella kończy się w lutym 2022). Wybór będzie między obecnym prezesem, a członkinią zarządu Lael Brainard. Analitycy uważają, że utrzymanie statusu quo powinno wspierać zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300), a zmiana warty będzie jej szkodzić (punkt oporu EUR/USD: 1,1380).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.