Niepotrzebna podwyżka i potrzebny prezes

  (wtorek, 16-11, 8:00)

RMF FM: prezydent RP Andrzej Duda zamierza powołać Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP.
Łon (RPP): nie wykluczam , że podwyżka stóp NBP w grudniu nie będzie potrzebna.
Lagarde (ECB): zacieśnienie polityki monetarnej w strefie euro wyrządziłoby w tym momencie więcej szkody niż pożytku.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa z USA oraz wystąpienia 4 polityków Fed.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się po myśli inwestorów grających na osłabienie złotego i euro oraz na umocnienie dolara.   ● [PLN]   Polska waluta powróciła do trendu spadkowego po newsie RMF FM, że prezydent RP Andrzej Duda zamierza powołać Adama Glapińskiego (zwolennika słabego PLNa) na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Szkodliwy wpływ na polski pieniądz miała także opinia Eryka Łona z RPP, który nie wykluczył, że w grudniu nie będzie potrzebna podwyżka stóp NBP. Jego zdaniem dokonane już 2 podwyżki stóp procentowych stanowią "stosunkowo znaczną dawkę leku antyinflacyjnego". Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa (EUR/PLN max. 4,6535, USD/PLN max. 4,0915 tj. najwyżej od maja 2020) były dane nt. bilansu płatniczego Polski, które pokazały, że we wrześniu rachunek obrotów bieżących odnotował kolejny raz (piąty z rzędu) deficyt (-1,339 mln EUR).   ● [EUR]   Wspólna waluta też znalazła się w odwrocie ale po słowach prezes ECB o tym, że zacieśnienie polityki monetarnej w strefie euro wyrządziłoby w tym momencie więcej szkody niż pożytku (EUR/USD min. 1,1356 tj. najniżej od lipca 2020). Christine Lagarde ostrzegła przy tym, że wąskie gardła w łańcuchach dostaw i rosnące ceny energii spowalniają wzrost gospodarczy w regionie.   ● [USD, JPY]   Za to konkurencyjny dolar pozostał na fali, a nowym paliwem dla niego stała się wiadomość o dużo większym od oczekiwań wzroście aktywności gospodarczej w stanie Nowy Jork w listopadzie (NY Empire State: 30,9 pkt w vs prognoza 21,5 pkt; poprzednio: 19,8 pkt). Pozytywnie dla zielonej waluty wypadł także bilans rynku USD/JPY (+0,23%). Obciążeniem dla jena był dużo głębszy, niż się spodziewano spadek PKB Japonii w III kw. (-3% p.a vs prognoza -0,8%; poprzednio 1,5%).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę przyciągają dane z USA dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w październiku. Ich prognozowany wzrost (m/m) potwierdzi prymat dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350), osłabiając przy tym pozycje walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,1000). W przypadku negatywnej makro-niespodzianki ze Stanów należy się spodziewać m.in. korekty spadkowej zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1400) i odbicia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,0300).   ● [Fed]   Poza tym warto posłuchać co do powiedzenia mają czterej politycy Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej poznamy opinie: prezesa oddziału z Atlanty Raphaela Bostica, prezesa oddziału z Richmond Toma Barkina, prezesa oddziału z Filadelfii Patricka Harkera oraz prezesa oddziału z San Francisco Mary Daly. Ich wystąpienia publiczne będą okazją do skomentowania najnowszych danych o inflacji i z rynku pracy w USA.   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy jeszcze zrewidowany wynik PKB Eurolandu w III kw., wskaźniki polskiej inflacji bazowej, decyzję Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych oraz aktualną sytuację na amerykańskim rynku nieruchomości (indeks NAHB).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,6497, USD/PLN 4,0872, GBP/PLN 5,5015, CHF/PLN 4,4145, EUR/USD 1,1372.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.