Nieco mocniejszy czy dużo słabszy?

 (wtorek, 23-11, 8:00)

Premier RP: będziemy robili wszystko, aby złoty był nieco mocniejszy.
Politico: Bruksela zrobiła pierwszy krok w kierunku uruchomienia mechanizmu „pieniądze za praworządność”.
Polska: w październiku ceny producentów wzrosły najbardziej od grudnia 1997 roku.
Prezydent USA Joe Biden nominował Jerome'a Powella na drugą kadencję prezesa Fed.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynku PLN tak, jak zakończył się poprzedni, czyli od wyprzedaży złotego (EUR/PLN max. 4,7242, USD/PLN max. 4,1946).   ● [EU-PL]   Inwestorzy coraz bardziej obawiają się wstrzymania Polsce wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. W ostatnich dniach Komisja Europejska wysłała pisma administracyjne do Polski i Węgier z prośbą o informacje w kwestiach, które mogą mieć znaczenie dla stosowania ogólnego mechanizmu warunkowości w budżecie EU. Wg Politico jest to pierwszy krok Brukseli w kierunku uruchomienia procedury "pieniądze za praworządność".   ● [PMM, GUS]   Z odsieczą przyszedł polskiej walucie premier RP Mateusz Morawiecki, który powiedział, że „będziemy robili wszystko, aby złoty był nieco mocniejszy”. Wsparciem dla PLNa okazały się także wyższe od oczekiwań wyniki krajowej produkcji przemysłowej (7,8% r/r vs prognoza 5,4%) oraz inflacji PPI w październiku (11,8 r/r vs prognoza 10,8%).   ● [USA]   Zakres odbicia złotego (EUR/PLN min. 4,6833, USD/PLN min. 4,1564) limitował jednak utrzymujący się popyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1226). Graczom z rynku USD spodobała się decyzja prezydenta USA Joe Bidena o nominowaniu Jerome'a Powella na prezesa amerykańskiego banku centralnego na drugą kadencję. Po jej ogłoszeniu rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać pierwszą podwyżkę stóp Fed już w czerwcu przyszłego roku. Makro-plusem dla zielonej waluty była wiadomość o niespodziewanym wzroście sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem w październiku (6,34 mln vs prognoza 6,2 mln; poprzednio 6,29 mln).

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś opublikowane zostaną wstępne wyniki wskaźników koniunktury dla sektorów przemysłu i usług EZ, UK i USA w listopadzie. Z powodu coraz gorszej sytuacji epidemiologicznej w Europie i coraz lepszych danych z amerykańskiej gospodarki analitycy spodziewają się spadku indeksów PMI w strefie euro oraz ich wzrostu w Stanach (w stosunku do poprzedniego miesiąca).   ● [Scenariusze]   Jak się łatwo domyślić materializacja tych prognoz będzie szkodzić walutom EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2000), jednocześnie sprzyjając dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1225). W przeciwnym razie należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1300; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,1500).   ● [GUS]   Dodatkowym ekonomicznym wyzwaniem dla złotego będą dane GUS o krajowej sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w październiku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.