NBP: podwyższać czy nie podwyższać, oto jest pytanie (polityczne)

  (środa, 3-11, 8:50)

Deutsche Bank: RPP podniesie dziś stopę referencyjną NBP o 100 pb.
Wiceminister finansów RP: bardzo możliwe, że polska inflacja osiągnie 8% jeszcze w tym roku.
Polski przemysł: indeks PMI wzrósł w październiku po raz pierwszy od czerwca br.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne RPP i Fed, amerykański raport ADP oraz indeks ISM dla sektora usług USA. 

Za nami
   ● [PLN]   Podczas wczorajszej sesji napięcie wokół dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej wzrosło jeszcze bardziej. Wśród niektórych analityków (np. Deutsche Banku) pojawiły się nawet głosy o możliwej podwyżce stóp NBP o 100 punktów bazowych (przy konsensusie na poziomie 50 pb.). Wtórowały im słowa wiceministra finansów RP Piotra Patkowskiego, o bardzo możliwym wzroście polskiej inflacji do poziomu 8% r/r jeszcze w tym roku. Takie opinie nakręcały zwyżkę wartości złotego (EUR/PLN min. 4,6007, USD/PLN min. 3,9650). Niespodziewanym paliwem dla naszej waluty stał się 1-szy od czerwca wzrost indeksu PMI polskiego sektora przemysłu w październiku (53,8 pkt vs prognoza 53 pkt; poprzednio 53,4 pkt). W raporcie IHS Markit (autora badania) podano, że w poprzednim miesiącu sektor „wciąż dynamicznie się rozwijał, choć obecne zakłócenia po stronie podaży nadal ograniczały ekspansję”.   ● [G10]   Zwyżkę złotego zakłócał utrzymujący się popyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1575). Wśród walut G10 na drugim biegunie znalazł się jego kuzyn z Australii (AUD/USD min. 0,7423). Popularny "Aussie" tracił na wartości z powodu mało jastrzębiego komunikatu Banku Rezerwy Australii, który uważa że „inflacja pozostaje za niska”. 

Przed nami
Dziś poznamy decyzje monetarne polskiego oraz amerykańskiego banku centralnego.   ● [RPP]   Jako pierwsza swoje posiedzenie zakończy krajowa Rada Polityki Pieniężnej. Po piątkowej publikacji danych o inflacji CPI analitycy są przekonani ws. kolejnej podwyżki stopy referencyjnej NBP. Wzrost o 50 pb. lub więcej powinien mniej lub bardziej umocnić złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9500). W przypadku bardziej skromnego ruchu (np. o 25 pb.) lub jego braku należy się liczyć z mniejszą lub większą przeceną naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000) .   ● [Fed]   Potencjalna reakcja rynku PLN na decyzję Rady może być wytłumiona przez oczekiwania na konkluzje z posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej, który wedle opinii większości ekonomistów ma ogłosić ograniczenie skupu aktywów. Ze względu na fakt, że taki scenariusz jest już wyceniony, inwestorzy czekają teraz na wskazówki ws. terminu rozpoczęcia normalizacji stóp w USA. Analitycy banku Standard Chartered uważają, że Fed zadeklaruje gotowość do podjęcia zdecydowanych działań, jeśli inflacja nie zbliży się do poziomów docelowych po zakończeniu taperingu, co może zostać odebrane jako zapowiedź szybszej podwyżki stóp. Takie myślenie będzie faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1530), a nonkonformistyczne opinie będą mu szkodzić (punkt oporu EUR/USD: 1,1615) .   ● [Makro]   O jutrzejszej pozycji wyjściowej zielonej waluty zdecydują wyniki amerykańskich raportów: ADP (z rynku pracy) oraz ISM (z sektora usług).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.