Skutki dobrej rady teściowej

  (czwartek, 4-11, 8:50)

Polska Rada Polityki Pieniężnej dokonała największej od sierpnia 2000 roku podwyżki stóp.
Fed rozpoczął tapering po 15 mld USD miesięcznie, ale wg Powella będzie cierpliwy przy podwyżkach stóp.
USA: październik przyniósł największe od czerwca zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP) i rekordową aktywność w sektorze usług (wg ISM).
Lagarde (ECB): jest bardzo mało prawdopodobne, aby w przyszłym roku zostały spełnione warunki do podwyżek stóp w strefie euro.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne BoE i CNB, indeksy PMI dla sektora usług EZ, amerykańskie raporty Challengera i jobless claims oraz bilans handlu zagranicznego USA.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji żyliśmy głównie informacjami z zakończonych posiedzeń krajowej Rady Polityki Pieniężnej oraz Banku Rezerwy Federalnej.   ● [RPP]   W odpowiedzi na ostatni rekord inflacji w Polsce RPP podniosła stopę referencyjną o 75 punktów bazowych (wobec oczekiwanej podwyżki o 50 pb.) tj. najbardziej od sierpnia 2000 roku. Odpowiedzią rynku walutowego na tę decyzję był skokowy wzrost wyceny złotego (EUR/PLN min. 4,5696, USD/PLN min. 3,9440). Na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że Rada zrobi wszystko, żeby sprowadzić inflację do celu. Jednak poinformował, że nie postanowiono jeszcze czy będzie to cały cykl podwyżek.   ● [Fed]   Z punktu widzenia naszej waluty pomyślny przebieg miało także posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Co prawda Fed ogłosił, że jeszcze w listopadzie rozpocznie tapering (o 15 mld USD miesięcznie), ale zapowiedział również, że będzie on prowadzony w sposób elastyczny. Ponadto na konferencji prezes Jerome Powell zadeklarował, że Bank będzie cierpliwy przy podnoszeniu stóp. Ten ostrożny przekaz monetarny zdeprymował dolara (EUR/USD max. 1,1617). Jego pozycji broniły jednak makro-wiadomości z USA: o największym od czerwca wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym (ADP: 571 tys. vs prognoza 400 tys.) oraz o rekordowej aktywności sektora usług w październiku (ISM: 66,7 pkt vs prognoza 61,9 pkt).   ● [ECB]   Jednocześnie do zakupów wspólnej waluty zniechęcały słowa prezes ECB Christine Lagarde o tym, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby w przyszłym roku zostały spełnione warunki do podwyżek stóp w strefie euro.

 

Przed nami
   ● [BoE, CNB]   Dziś ciąg dalszy monetarnych emocji. Kolej na Bank Anglii oraz na Narodowy Bank Czech. W obu przypadkach rynek spodziewa się podwyżek stóp. W przypadku BoE o 15 pb. (do 0,25%), a CNB o 50 pb. (do 2%), co będzie sprzyjać zakupom funta szterlinga i korony czeskiej np. w zamian za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000). Jeśli w Londynie i w Pradze wydarzą się gołębie niespodzianki będzie trzeba się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9300).   ● [EUR/USD]   Na rynku bazowym kierunek notowań wyznaczą publikacje danych z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych. Wyższe wyniki indeksów PMI dla sektora usług oraz inflacji PPI w Eurolandzie zapunktują dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1630). Natomiast lepsze raporty Challengera i jobless claims oraz ew. spadek deficytu handlowego USA zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1560). Na ekonomicznym horyzoncie zielonej waluty widać już jutrzejszy raport amerykańskiego Departamentu Pracy. Oczekiwanie na jego ogłoszenie może ograniczyć aktywność inwestorów. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.