Koronawirus i funt przejmują prowadzenie

 (czwartek, 18-11, 8:50)

 Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano najwięcej od 10 kwietnia br. nowych zachorowań na Covid-19 (24 239 osób).
USA: w październiku odnotowano niespodziewany spadek rozpoczętych budów domów oraz nadspodziewany wzrost pozwoleń.
UK: w poprzednim miesiącu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od listopada 2011.
Funt jest najdroższy wobec euro od lutego 2020, a złotego od czerwca 2016.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne czterech polityków Rezerwy Federalnej, wnioski o zasiłek w USA oraz indeks Fed z Filadelfii.

Za nami
   ● [PLN]   Wczorajsza wiadomość o najwyższej od 10 kwietnia liczbie wykrytych nowych przypadków korona-zachorowań w Polsce (24 239 osób) stała się kolejnym argumentem za sprzedażą złotego (EUR/PLN max. 4,6642, USD/PLN max. 4,1241). Nasza waluta straciła też w wyniku przebudowy portfeli aktywów CEE, spowodowanej wtorkową podwyżką stóp Narodowego Banku Węgier (o 30 pb do 2,10%), premiującą forinta. Podatny grunt pod przecenę polskiego pieniądza stworzyła w ostatnich dniach niespójna komunikacja NBP z rynkiem, zwiększająca niepewność inwestorów ws. ścieżki normalizacji krajowych stóp procentowych, które są obecnie najniższe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.   ● [USD ]   Chwilę wytchnienia przyniosła złotemu pauza dolara. Jego rajd zatrzymały mieszane dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w październiku (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [GBP]   W G10 pałeczkę lidera przejął funt (EUR/GBP min. 0,8385 tj. najniżej od lutego 2020, GBP/PLN max. 4,5586 tj. najwyżej od czerwca 2016). Paliwem dla szterlinga stał się najwyższy od 10 lat wynik brytyjskiej inflacji CPI (4,2% r/r w X vs prognoza 3,9%), który wzmocnił przekonanie inwestorów o nieuchronności grudniowej podwyżki stóp BoE.

 

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znów dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się wystąpienia publiczne prezesów oddziałów Fed z Atlanty (Raphael Bostic), Nowego Jorku (John Williams), Chicago (Charles Evans) i San Francisco (Mary Daly), a także dane nt. aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA oraz dot. nowych wniosków o zasiłek. W przypadku jastrzębich wypowiedzi amerykańskich polityków (sugerujących szybsze podwyżki stóp) i lepszych od prognoz wyników zza oceanu dolar może znów wyjść na prowadzenie w G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260) i pogrążyć EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,1300). Natomiast przeciwny splot może doprowadzić do dawno niewidzianej korekty (punkt oporu EUR/USD: 1,1340; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,0800).   ● [TCMB]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na dzisiejszą decyzję banku centralnego Turcji ws. stóp procentowych. Ich prognozowane cięcie (o 100 pb. do 15%) może wywołać kolejną przecenę liry, która w tym roku straciła już 30% swej wartości w stosunku do dolara.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.