Strachy na złotego

 (środa, 24-11, 8:50)

Turecka lira ma za sobą drugi najgorszy dzień w historii.
Interia: polski rząd rozważa wprowadzenie nowych korona-obostrzeń od 1 grudnia br.
Polska: październikowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej okazały się wyższe od prognoz.
Euroland: indeksy PMI dla sektorów przemysłu i usług niespodziewane wzrosły w listopadzie.
Kalendarz Eko: indeks IFO z DE oraz kumulacja publikacji z USA: zrewidowany PKB w III kw., zamówienia na dobra trwałe, wnioski o zasiłek, inflacja PCE core, sprzedaż nowych domów oraz protokół Fed.

Za nami
   ● [TRY]   We wtorek w serwisach ekonomicznych dominowały wiadomości nt. krachu walutowego w Turcji. Kurs USD/TRY wzrósł wczoraj o ponad 15% (max. 13,3129) po tym, jak prezydent Erdogan pochwalił ostatnie decyzje tureckiego banku centralnego o obniżkach stóp oraz powiedział, że jego kraj toczy „gospodarczą wojnę o niepodległość”. Wydarzenia nad Bosforem zaniepokoiły posiadaczy innych walut rynków wschodzących, w tym złotego.   ● [PL]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,7396, USD/PLN max. 4,2072) stał się news Interii, że polski rząd rozważa wprowadzenie nowych korona-obostrzeń od 1 grudnia br. Pozycji złotego broniły wyższe od oczekiwań wyniki krajowej sprzedaży detalicznej (14,4% r/r vs prognoza 12,4%) oraz produkcji budowlano-montażowej w październiku (4,2% r/r vs prognoza 3,3%).   ● [PMI]   Globalnym orężem dla PLNa oraz innych walut EU okazały się także mieszane wyniki indeksów PMI dla USA, które zniechęciły inwestorów do nowych zakupów dolara. Jednocześnie analogiczne wskaźniki dla Eurolandu nieoczekiwanie wzrosły (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko), co pomogło wspólnej walucie.    ● [Fed, ECB]   Zwyżkę kursu EUR/USD limitował (max. 1,1275) wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp Fed w maju przyszłego roku (aktualnie 60% szans). Dla porównania rynek znów zaczął w pełni wyceniać pierwszą podwyżkę stóp ECB w grudniu 2022.

Przed nami
   ● [USA]   Dziś makro-kumulacja w USA, która wynika z krótszego tygodnia pracy za oceanem (jutro Święto Dziękczynienia, a w piątek skrócony dzień roboczy). Równocześnie o g. 14:30 poznamy dane nt.: wzrostu gospodarczego w III kw. (zrewidowane), dane dot. zamówień na dobra trwałego użytku w październiku oraz nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Półtorej godziny później ogłoszone zostaną październikowe wyniki wskaźnika PCE core (miara inflacji istotnie wpływająca na politykę monetarną Fed) oraz sprzedaży nowych domów, a także aktualna wartość indeksu Uniwersytetu Michigan (opisującego nastroje konsumentów za oceanem). Przysłowiową wisienką na ekonomicznym torcie będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej (o g. 20:00).   ● [Scenariusze]   W trakcie listopadowego spotkania Bank ogłosił rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów o 15 mld miesięcznie. Od tamtej pory ożywienie w gospodarce przyspieszyło, co skłoniło wiceprezesa Fed Richarda Clarida’ę w poprzednim tygodniu do opowiedzenia się za zwiększeniem skali taperingu. Stąd można przypuszczać, że lepsze od prognoz wyniki makro z USA zwiększyłyby szanse na materializację scenariusza wiceprezesa Fed, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1225) i szkodliwe dla jego rywali z koszyków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,2200). Gorsze dane zza oceanu przyniosą odwrotny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,1275; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,1800). O jutrzejszej pozycji startowej euro i walut z Regionu CEE zdecyduje wynik indeksu nastojów biznesowych w Niemczech (IFO). 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.