Lagarde na NIE, a Waller/Clarida na TAK

 (poniedziałek, 22-11, 8:50)

Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od marca 2009, a USD/PLN od maja 2020.
Austria stała się pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który ponownie wprowadził pełny lockdown.
Niemcy: w październiku ceny producentów wzrosły najbardziej od 70 lat.
GUS: w listopadzie nastroje polskich konsumentów są najgorsze od lutego br.
Waller i Clarida z Fed opowiedzieli się za zwiększeniem skali taperingu.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa i inflacja PPI w Polsce oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.

Za nami
   ● [Pandemia]   W piątek wzrosły obawy, że czwarta fala pandemii spowolni gospodarkę europejską. W związku z rosnącą liczbą korona-zachorowań Austria ponownie wprowadziła pełny lockdown. Oczekuje się, że na podobny ruch mogą się wkrótce zdecydować Niemcy oraz inne kraje EU. Taka perspektywa wystraszyła euro. Wspólnej walucie zaszkodziły także słowa prezes ECB Christine Lagarde o tym, że Bank nie powinien reagować na obecny wzrost inflacji w strefie euro, ponieważ zaostrzenie polityki monetarnej mogłoby zaszkodzić odbudowie gospodarki Eurolandu. Tymczasem ceny producentów w Niemczech wzrosły w październiku najbardziej od 1951 roku (18,4% r/r vs prognoza 16,2%; poprzednio 14,2%). W solidarnym odwrocie znalazły się również waluty regionu Europy-Środkowo Wschodniej, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,7022 tj. najwyżej od marca 2009, USD/PLN max. 4,1748 tj. najwyżej od maja 2020).   ● [GUS]   Makro-obciążeniem dla PLNa stały się wiadomości o najgorszych od lutego nastrojach polskich konsumentów (BWUK: -23,3 pkt w XI; poprzednio -17,8 pkt) oraz o niespodziewanym spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw (8,4% r/r w X vs prognoza 8,9%; poprzednio 8,7%). Duże straty zanotowały także petro-waluty (np. norweska korona), które pogrążył 3,5% spadek wartości ropy. Ceny amerykańskiej odmiany Crude zanotowały czwarty z rzędu, tygodniowy spadek, co jest najdłuższą taką serią od ponad roku. Administracja Bidena szuka sposobów na złagodzenie gwałtownego wzrostu cen gazu, które są najwyższe od siedmiu lat. Wzrost awersji do ryzyka spowodował, że kapitał wartkim strumieniem płynął w stronę bezpiecznych aktywów.   ● [USD]   Drożały amerykańskie obligacje (10-letnie min. 1,522%), japoński jen (USD/JPY min. 113,64) oraz dolar (EUR/USD min. 1,1250). Atrakcyjność zielonej waluty podbiły głosy Wallera i Claridy z Fed za zwiększeniem skali taperingu.

Przed nami
   ● [GUS]   Początek tygodnia przyniesie publikacje danych z Polski nt. produkcji przemysłowej i inflacji cen producentów (o g. 10:00). Wyższe od prognoz wyniki mogłyby pomóc złotemu wstać z kolan (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,1000), a niższe sprowadzą go z powrotem do parteru (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,1800). ● [USA] W drugiej części dzisiejszej sesji dowiemy się jeszcze, jak w październiku kształtowała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Jej prognozowany spadek (m/m) pomógłby zatrzymać dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1330), zaś wzrost dodałby mu energii (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług po obu stronach Atlantyku oraz krajowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Natomiast w środę będziemy się emocjonować: ogłoszeniem aktualnej wartości amerykańskiego wskaźnika cen PCE core (miara inflacji bacznie obserwowana przez Fed) oraz publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Z pola widzenia nie można również tracić nowych wiadomości dot. czwartej fali koronawirusa, losów Krajowego Planu Odbudowy (KPO), sytuacji na granicach polsko-białoruskiej i rosyjsko-ukraińskiej oraz nominacji prezesa Fed.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.