Cierpliwość, która popłaca

 (wtorek, 30-11, 8:00)

 Łon (RPP): w grudniu warto rozważyć możliwość utrzymania stóp procentowych bez zmian.
Niemcy: w listopadzie ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od czerwca 1992.
 Prezydent Turcji: nigdy nie pójdę na kompromis ws. podwyżek stóp.
 Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP), amerykański indeks zaufania konsumentów – Conference Board oraz przesłuchanie prezesa Fed w Senacie USA.

Za nami
   ● [Omikron]   Po piątkowych turbulencjach rynkowych wywołanych wzrostem obaw przed koronawirusem Omikron, poniedziałek przyniósł stabilizację sytuacji. Uspokajająco podziałały zapewnienia prezydenta Joe Bidena, że Stany Zjednoczone nie przywrócą korona-blokad oraz opinia południowoafrykańskiej lekarki Angelique Coetzee, że nowy szczep ma łagodne objawy. Inwestorzy postanowili też poczekać na wyniki badań naukowców ws. skuteczności dotychczasowych korona-szczepionek przeciwko nowej mutacji, które zostaną opublikowane najwcześniej za dwa tygodnie.   ● [Korekta]   Spadek napięcia skłonił uczestników rynku do odkupu przecenionych akcji (S&P500: +1,32%), paliw (ropa Crude: +2,64%) oraz niektórych walut. Część piątkowych strat odrobili m.in. dolar oraz złoty (EUR/PLN min. 4,6749, USD/PLN min. 4,1301). Spadek kursu EUR/USD (min. 1,1258) limitował najwyższy od czerwca 1992 wynik inflacji CPI w Niemczech (5,2% r/r w XI vs prognoza 5%; poprzednio 4,5%). Z kolei korektę PLNa ograniczył głos Eryka Łona z RPP za tym żeby: „rozważyć możliwość utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie podczas grudniowego posiedzenia”.   ● [TRY]   Walutom rynków wschodzących (w tym złotemu) anty-reklamę zrobiła turecka lira. Kurs USD/TRY wzrósł o 3,74% po słowach prezydenta Erdogana, że nigdy nie pójdzie na kompromis ws. podwyżek stóp procentowych.

Przed nami
   ● [PL]   Dziś zobaczymy jak w listopadzie zmieniły się ceny towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju. Analitycy spodziewają się ich wzrostu o 7,3% r/r. Spełnienie tych oczekiwań może być dla polityków z RPP argumentem za kolejną podwyżką stóp NBP w grudniu, co może działać wyprzedzająco na korzyść złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,1300). Z kolei inflacja poniżej 7% r/r będzie przemawiać za pauzą w obecnym cyklu normalizacji  stóp oraz za tańszym PLNem (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2000). Równocześnie z ogłoszeniem wskaźnika CPI (o g. 10:00) GUS poda finalny wynik polskiego PKB w III kw.   ● [EUR/USD]   Z kolei globalni gracze czekają na publikacje danych o inflacji HICP w Eurolandzie oraz o zaufaniu konsumentów w USA, a także na przesłuchanie prezesa Fed w amerykańskim Senacie. Jeżeli Powell powie, że Omikron może opóźnić podwyżki stóp w Stanach to dolar staci (punkt oporu EUR/USD: 1,1340), a jeśli temu zaprzeczy to zielona waluta zyska (punkt wsparcia: 1,1250).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.