Jastrzębie z RPP wzlatują coraz wyżej

 (środa, 10-11, 8:50)

Sura (RPP): Powrót stóp procentowych do poziomu sprzed pandemii może być niewystarczający, aby obniżyć inflację.
Hardt (RPP): z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie kontynuować cykl podwyżek stóp, też w grudniu.
Niemcy: w listopadzie indeks nastrojów ekonomicznych ZEW wzrósł po raz pierwszy od 6 miesięcy.
Inwestorzy spekulują, że Lael Brainard zastąpi Jerome'a Powella na stanowisku prezesa Fed.
Chiny: w październiku ceny producentów wzrosły najbardziej od 26 lat (13,5% r/r).
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami
   ● [PL]   We wtorek doszło do nowego ataku jastrzębi z RPP. Poniedziałkowe opinie Eugeniusza Gatnara i Jerzego Żyżyńskiego o potrzebie dalszych podwyżek stóp NBP powtórzyli i podbili wczoraj Łukasz Hardt i Rafał Sura. Pierwszy z nich powiedział, że z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie kontynuować cykl podwyżek stóp, także w grudniu. Natomiast drugi uważa, że nawet powrót stóp do poziomu sprzed pandemii (tj. 1,50%) może być niewystarczający, aby obniżyć inflację. Ich głosy pozwoliły złotemu utrzymać większość zysków wypracowanych w poniedziałek (EUR/PLN min. 4,5839, USD/PLN min. 3,9559).   ● [DE]   Pozycji PLNa oraz innych walut EU bronił 1-szy od sześciu miesięcy wzrost indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Wskaźnik ZEW wystrzelił w listopadzie do 31,7 pkt, (z 22,3 pkt w październiku), wobec oczekiwanego spadku do 20,2 pkt. „ W I kwartale 2022 r. spodziewamy się ponownego przyspieszenia wzrostu gospodarczego" - oświadczył prezes instytutu Achim Wambach. Budujące sygnały z największej gospodarki europejskiej podtrzymały kurs EUR/USD w okolicy 1,1600.   ● [USA]   Jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi szkodziły spekulacje, że Lael Brainard zastąpi Jerome’a Powella na stanowisku prezesa Fed po upływie jego pierwszej kadencji w lutym przyszłego roku. Analitycy uważają, że taka roszada oznaczałaby możliwość dalszego dodruku amerykańskiego pieniądza oraz utrzymania niskich stóp procentowych przez dłuższy czas. Straty zielonej waluty limitował jednak wysoki wynik inflacji PPI w USA (8,6% r/r w X vs prognoza 8,7%).

Przed nami
   ● [CPI USA]   Dziś w Kalendarzu Eko najważniejsze będą dane o amerykańskiej inflacji CPI. Według prognoz agencji Bloomberga październikowy wynik wskaźnika pokaże największą presję cenową od trzech dekad. Taki scenariusz zwiększyłby nacisk na Fed dot. szybszych podwyżek stóp, co powinno umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1550), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6350, USD/PLN: 4,0200). Natomiast w przypadku wyniku poniżej poziomu 5,8% r/r należy się liczyć ze spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1615) oraz wzrostem notowań złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,5700, USD/PLN 3,9500).   ● [11,12 XI]   Podczas jutrzejszego Święta Niepodległości w Polsce inwestorzy z całego świata będą pracować na pełnych obrotach. Zgodnie z Kalendarzem Eko na czwartek zaplanowano szereg publikacji z gospodarki brytyjskiej. Wśród nich znajdują się dane nt. tamtejszego wzrostu gospodarczego w III kwartale oraz wrześniowej produkcji przemysłowej. Natomiast w piątek GUS ogłosi wstępny wynik polskiego PKB w III kw., a Uniwersytet Michigan poda nowe dane nt. swojego wskaźnika obrazującego nastroje amerykańskich konsumentów. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje dot. czwartej fali koronawirusa. Oprócz tego wśród inwestorów narasta niepokój dot. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.